Në fshatin Kukaj fillon festivali ballkanik i pjekjes së rakisë

Demonstrim i pjekjes së rakisë në kazana bakri, programe muzikore, punëtori trajnuese, e spektakël të ndezjes së zjarreve, krejt këto i gjeni në fshatin...

Gjithçka që duhet të dini për Kroacinë

Republika e Kroacisë, e cila ishte më parë pjesë e Jugosllavisë, kufizohet me Slloveninë dhe Hungarinë në very, Serbinë dhe Bosnjë Hercegovinën në lindje...

Nga kush e trashëgojnë intelegjencën fëmijët?

Prindërit e kanë zakon të bëjnë shaka duke pretenduar se të gjitha aspektet positive të fëmijëve vijnë mu nga ata, pavarësisht nëse flitet për...

Ankthi: Shkaqet, simptomat dhe trajtimet

Ankthi është një term i përgjithshëm për disa çrregullime që shkaktojnë nervozizëm, frikë dhe shqetësim. Këto çrregullime ndikojnë në mënyrën se si ndihemi dhe sillemi...

Shqiptarja fiton Çmimin Ndërkombëtar në Neuroshkencë

 Shqiptarët po vazhdojnë të na bëjnë krenar  kudo në botë. Nuk janë të pakta cmimet që marrin, qoftë në shkencë, art, sport, e në shumë...

“Një grua e emancipuar, një shoqëri e shëndoshë”

"The future is Female" është mbrëmja e bamirësisë që e organizon brendi Mr.Rex. E kjo bëhet në shenjë mirënjohje për kontributin e grave ndër...

Festivali më i madh i akullit në botë

Për gati një muaj në temperatura të acarta, specialistë nga Kina, Gjermania, Rusia, Koreja, SHBA-të, Argjentina, Norvegjia, Finlanda, Kanadaja dhe Kazakistani, kanë punuar duke...

Jo të gjitha pemët janë për vegjetarianët…

Një segment nga komisioni i BBC-së tregon  se shumë ushqime nuk janë për vegjetarianët. Duke përfshirë këtu avokadon, bajamet, brokolin, kivin dhe kungullun. Profesori i etikës...

Çfarë ndodh nëse flini sa duhet?

Mendohet se qindra vjet më parë, jetëgjatësia e njerëzve nuk ishte sikur në ditët e sotme, por ishte më e shkurtë. Ndërsa në kohën...

“Mbrojtja e të drejtave të fëmijëve në Kosovë”

Është mbajtur Konferenca e parë Nacionale për adresimin e rekomandimeve të dala nga Indeksi për Mbrojtjen e Fëmijës 2.0. Në kuadër të projektit “Mbrojtja...

Rrjetet Sociale

83,384FansaPëlqeje
29,679NdjekësitNdjek
815NdjekësitNdjek
15,800AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit