Elina Duni, me disa koncerte në Francë

0
65

Këngëtarja shqiptare, Elina Duni, do të mbajë disa koncerte në disa qytete të Francës. Ajo përmes një postimi ka njoftuar edhe për vendet se ku do të perfomojë dhe datat.

Së bashku me grupin e saj do të performojë në Charleville-Mézières, Grignan, Lormont, Roanne dhe në New Morning në Paris.

Elina Duni: Birthday, Age, and Zodiac

Kujtojmë se Elina Duni ka lindur në Tiranë, derisa më pas është shpërngulur në Zvicër, ku ka mahnitur me zërin e saj.

Sa u përket koncerteve në Francë, ajo shkruan se do të nisë më 17 nëntor “Le New Morning” (7 Rue des Petites Écuries 75010 Paris) do të promovojë albumin e fundit të këngëtares “Lost Ships”. Një album i dedikuar të gjithë emigrantëve. Kriza e migracionit tashmë është një nga temat kryesore të eksploruara në albumin e Elina Dunit. “Ka këngë që i referohen së shkuarës, me tinguj të nxjerrë nga folklori shqiptar dhe mesdhetar, të gjallë edhe sot. Por ne gjithashtu donim të eksploronim tradita të tjera muzikore: gjejmë balada xhaz të përjetshme, këngë franceze, melodi popullore amerikane … “, ka thënë me herët në një intervistë këngëtarja.

Thuhet se albumi bashkon pjesë tradicionale dhe kompozime origjinale, duke përfshirë këngë të bëra të famshme nga Frank Sinatra ose Charles Aznavour. Anijet e humbura u regjistruan në Studios la Buissonne në jug të Francës në shkurt 2020.

“Për këtë album të ri, Elina Duni mori frymëzimin e saj nga folklori shqiptar dhe mesdhetar, të cilin e ka përzier me mjeshtëri me baladat e përjetshme të xhazit, për një rezultat të shijshëm”, shkruan  Jazz Radio. /albinfo