10 qytetet më të mira në Zvicër për mërgimtarët

0
403

Me gjithë madhësinë e saj kompakte, Zvicra është një vend plot kontraste të habitshme. Nga brigjet e mbuluara me palma të liqeneve jugorë deri në qytetet e çuditshme të Rrafshnaltës Zvicerane, me të vërtetë ka diçka për të gjithë. Por kur lëvizni në Zvicër, të dini se cili qytet është i përshtatshëm për ju mund të jetë një sfidë, shkruan Expatica, përcjell albinfo.ch.

Pavarësisht nëse vendoseni në Gjenevën kozmopolite, Lugano i qetë ose Cyrihu i zhurmshëm do të varet shumë nga ju dhe si doni të jetoni jetën tuaj zvicerane. Me një cilësi të lartë të jetës dhe lidhje të shkëlqyera të transportit publik në të gjithë kombin alpin, megjithatë, ju nuk mund të mendoni se ka rëndësi. Thënë kështu, gjetja e shtëpisë së duhur për ju dhe familjen tuaj mund të bëjë ndryshimin në jetën tuaj të re jashtë vendit. Pra, për t’ju dhënë një frymëzim, këtu është një përmbledhje e 10 qyteteve më të mira në Zvicër për mërgimtarët, përcjell tutje albinfo.ch.

  1. Gjenevë

E shtrirë përgjatë Liqenit piktoresk të Gjenevës, kjo perlë multikulturore ka qenë prej kohësh një nga qytetet më të njohura në Zvicër për mërgimtarët. Qyteti që flet frëngjisht është shtëpia e disa prej organizatave të profilit më të lartë në botë, përfshirë Kombet e Bashkuara (OKB), Kryqin e Kuq dhe Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH). Kjo e bën Gjenevën të popullarizuar si për diplomatët ashtu edhe për zyrtarët, të cilët përbëjnë një numër të madh të popullsisë së shpërngulur të qytetit.

Ndërsa Gjeneva historikisht ka vuajtur nga reputacioni i të qenit pak i mbytur dhe pa shpirt, në ditët e sotme qyteti i dytë më i madh i Zvicrës gëzon një atmosferë më të qetë. Qyteti i vjetër ruhet bukur dhe ka pak vende më të mira për të shijuar një pije në mbrëmje dhe shëtitur kur të vijë vera. Gjeneva gjithashtu ofron lidhje të shkëlqyera tranziti dhe shumë vendpushimet më të mira të skive në Evropë janë vetëm një rrugë të shkurtër larg, përcjell tutje albinfo.ch.

  1. Winterthur

Shumë mërgimtarë anashkalojnë Winterthur kur shikojnë qytetet në Zvicër për të thirrur shtëpinë e tyre të re, por mos e bëni atë gabim. Ky qytet komod i vogël që flet gjermanisht është i gjashti më i madh i vendit dhe ka një popullsi çuditërisht të madhe të huaj. Kjo e bën atë një vend të mrekullueshëm për t’u vendosur në shtëpinë tuaj të re zvicerane, dhe me Cyrihun vetëm një udhëtim njëzet minutësh me tren larg, as ju nuk do të jeni larg nga zhurma e qytetit të madh.

Për një qytet me madhësinë e tij, Winterthur padyshim që paketon një grusht kur bëhet fjalë edhe për kulturën. Do të gjeni muze, galeri arti dhe shumë ngjarje gjatë gjithë vitit. Qyteti është gjithashtu mjaft i vogël, duke e bërë të lehtë qarkullimin, me qendrën e qytetit që është jashtëzakonisht e ecshme. Në përgjithësi, kostot e qirasë dhe çmimet e shtëpive në Winterthur janë dukshëm më të lira se në Cyrih.

  1. Berna

Të huajt që lëvizin në Zvicër mund të habiten kur zbulojnë se kryeqyteti i vendit nuk është Gjeneva ose Cyrihu, por qyteti relativisht komod i Bernës. I vendosur pranë kufirit gjuhësor midis Zvicrës franceze dhe asaj gjermane, qyteti është shtëpia e parlamentit zviceran. Ajo gjithashtu ka një qendër të qytetit të listuar nga UNESCO e Trashëgimisë Botërore, e cila është shtëpia e disa prej blerjeve më të mira të vendit dhe, natyrisht, gropës së famshme të ariut; shtëpia e simbolit të qëndrueshëm të qytetit – arinjtë.

Për një kryeqytet në zemër të Evropës, megjithatë, Berni arrin të ruajë atë ndjenjë qartësisht të vogël të qytetit. Ky është një nga faktorët më tërheqës për shumë emigrantë që e quajnë qytetin shtëpi, krahas rrugëve të përsosura me kartolina dhe qëndrimit të qetë. Ndërsa Berni është i lidhur mirë me pjesën tjetër të vendit, kur bie vera, vendasit janë më të interesuar të notojnë përgjatë ujërave bruz të lumit Aare ndërsa kthen nëpër qytet.

  1. Lugano

Ka pak vende në botë krejt si Lugano. I vendosur në brigjet veriore të Liqenit Lugano që të lë pa frymë, qyteti shihet si kryeqyteti i Zvicrës italishtfolëse. Në fakt, shpesh thuhet se Lugano është më shumë i ngjashëm me kulturën me Milanon – vetëm një orë me makinë larg kufirit – sesa qytetet e tjera në Zvicër. Nga arkitektura e saj mahnitëse në kulturën e saj të gjallë të kafenesë dhe madje edhe flladin e këndshëm mesdhetar, është një fetë zvicerane e la dolce vita.

Klima më e ngrohtë dhe mënyra e jetesës së qetë tërheqin shumë emigrantë në këtë cep të Zvicrës. Sidoqoftë, për shkak të vendndodhjes së tij malore, ju ende mund të prisni një mbulim bujar të reshjeve të dëborës që vjen dimrit. Kjo e bën atë ideale për mërgimtarët që duan t’i përziejnë gjërat. Nëse Lugano tingëllon pak shumë vrullshëm për ju, megjithatë, ka disa vende të tjera në kantonin italishtfolës të Ticino që duhet të shikoni. Këto përfshijnë Locarno buzë liqenit dhe qytetin kufitar të Chiasso.

  1. Zug

Megjithëse teknikisht një qytet, Zug-u i vogël i ngushtë është një qytet tjetër i njohur në Zvicër mes emigrantëve. E vendosur midis Cyrihut dhe Lucernit, Zug që flet gjermanisht ofron një alternativë të mirëpritur për ata që kërkojnë një jetë krejtësisht më të qetë zvicerane. Dhe shumë emigrantë kanë vendosur të transferohen në Zug, gjithashtu, duke e bërë atë çuditërisht multikulturore për një qytet me rreth 30,000 njerëz. Thënë kështu, me qasje të lehtë në qytetet më të mëdha dhe, natyrisht, në zonat zvicerane, është e lehtë të kuptosh pse.

Megjithëse çmimet e shtëpive po rriten në zonë, Zug mbetet më i lirë se Cyrihu, i cili shtrihet vetëm një udhëtim njëzet minutësh me tren larg. Duke qenë një qytet relativisht i vogël, megjithatë, nuk do të gjeni të njëjtat mundësi argëtimi si në qytetet e tjera në këtë listë. Thënë kështu, ka ende një përzgjedhje të mirë të dyqaneve dhe restoranteve dhe, natyrisht, një liqen të bukur për tu shijuar. Zug është padyshim një opsion i shkëlqyeshëm për familjet që kërkojnë pak më shumë hapësirë ​​dhe qasje në gjelbërim.

  1. Bazel

E vendosur pranë kufijve francezë dhe gjermanë, Bazeli shihet nga shumë njerëz si një nga qytetet më të mirë në Zvicër për të jetuar. Qyteti i tretë më i madh i vendit është komod dhe i gjallë, me një popullsi të madhe studentore dhe skenë të lulëzuar të jetës së natës. Është gjithashtu një qendër kulturore me shumë për të ofruar emigrantë. Thënë kështu, disa ndërkombëtarë që transferohen në Bazel përhapin jetën e tyre përtej kufijve për t’i bërë gjërat pak më të lira. Për shembull, ju mund të jetoni në Gjermani, të punoni në Zvicër dhe të bëni pazar ushqimor në Francë. Në thelb, çfarëdo që funksionon më mirë për ju, ka mundësi në zonën e Bazelit.

Por, pavarësisht nëse jeni në Bazel ose pak përtej kufirit, ka shumë gjëra për të shijuar në këtë pjesë të botës. Qyteti magjepsës i vjetër i qytetit, për shembull, është shtëpia e bareve, restoranteve dhe dyqaneve të shumta të mrekullueshme. Të huajt që jetojnë në Bazel janë gjithashtu të bekuar me shumë mundësi në natyrë aty pranë. Pavarësisht nëse duan të eksplorojnë Pyllin e Zi në Gjermani, të ngjiten në malet Jura, ose thjesht të përtojnë përgjatë lumit Rhine, nuk ka asnjë moment të shurdhër.

  1. Luzern

Edhe në një vend të mbushur plot me vende të bukura buzë liqenit, pak qytete në Zvicër i afrohen Lucernit. Po kërkoni arkitekturë magjepsëse mesjetare? Lucerni e ka atë. Malet e mbuluara me borë që ngrihen përreth? Edhe Lucerni i ka këto. Ujërat kristal të pastër që duken mjaft të pastër për të pirë? Po, e keni menduar, Lucerni i ka të gjitha. Në thelb, nëse jeni duke kërkuar përvojën përfundimtare zvicerane, atëherë këtu do ta gjeni.

Nuk është për t’u habitur, ky qytet që flet gjermanisht është i popullarizuar si për emigrantët ashtu edhe për turistët. Është mjaft e vogël për të ruajtur atë atmosferë komode, por zhurma e vizitorëve i jep asaj një lëvizje të pagabueshme të qytetit të madh. Madhësia e tij gjithashtu ndihmon në uljen e kostove të transportit, pasi shumica e vendeve janë lehtësisht të arritshme. Ndërsa çmimet e pronës janë zakonisht më të lira se në Cyrih ose Gjenevë, mund të prisni të paguani më shumë për një pamje mbi Kappelbrug portreti.

  1. Sion & Valais

Nëse asnjë nga këto qytete në Zvicër nuk është mjaft malor për ju, atëherë pse të mos vendoseni në kullota më të larta? Qyteti frëngjishtfolës i Sionit është kryeqyteti i kantonit të bukur Valais, i cili shtrihet pranë kufirit italian. E rrethuar nga majat me dëborë dhe pa u vënë re nga dy kështjella në majë të kodrës, ai ka të gjitha lehtësitë moderne që do t’ju nevojiten gjithashtu. Stacioni hekurudhor ju lidh me Cyrihun, Bernën dhe gjetkë, por ndoshta do të jeni shumë të zënë duke eksploruar lart në male.

Jashtë Sionit, do të gjeni një mori të tërë të qyteteve piktoreske malore dhe fshatrave me të cilët së shpejti do të dashuroheni. Më i famshmi prej tyre është vendpushimi i skive i Zermatt, i cili qëndron nën shikimin vëzhgues të Matterhorn. Sidoqoftë, ndërsa Zermatt tërheq turmat gjatë gjithë dimrit, ka mundësi më të qeta aty pranë. Këto përfshijnë Grimentz, Evolène dhe Brig, të cilat janë perfekte nëse jeni duke kërkuar atë mënyrë jetese klasike malore zvicerane.

  1. Cyrih

Asnjë listë e qyteteve më të mira në Zvicër për mërgimtarët nuk do të ishte e plotë pa përmendur Cyrihun. Fuqia ekonomike e vendit dhe qyteti më i madh është gjithashtu shtëpia e komunitetit më të madh të emigrantëve në Zvicër. Dhe nuk do t’ju duhet shumë kohë për të kuptuar pse kaq shumë të huaj zgjedhin ta quajnë këtë qytet gjermanishtfolës. Në fund të fundit, ai krenohet me bare dhe restorante të shkëlqyera, lidhje të shkëlqyera tranziti me qytetet në të gjithë Evropën dhe një liqen zviceran të pashmangshëm të pashmangshëm. Çfarë më shumë mund të dëshironi?

Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e asaj zhurme të rëndësishme të qytetit të madh, atëherë Cyrihu është ndoshta basti juaj më i mirë. Në të vërtetë, pak qytete në Zvicër i afrohen asaj për sa i përket mundësive kulturore dhe argëtuese. Thënë kështu, e gjithë kjo vjen me një kosto pasi Cyrihu është një nga qytetet më të shtrenjta në Evropë. Prandaj, do të duhet të shikoni jashtë qendrës për të nxjerrë pak më shumë nga franga juaj. Megjithatë, fatmirësisht, qyteti ka një rrjet të shkëlqyeshëm të transportit publik, i cili e bën thithjen e gjithë asaj magjie pak më të lehtë.

  1. Lozanë

Mendoni se nuk mund të shtrydhim një qytet tjetër buzë liqenit në këtë listë? Mendohu përsëri. E vendosur në brigjet e Liqenit të Gjenevës, Lozana që flet frëngjisht është një tjetër mundësi popullore për mërgimtarët. Qyteti i katërt më i madh i vendit gëzon një lëvizje çuditërisht kozmopolite, falë universitetit të tij të madh dhe popullsisë rinore. Ajo është gjithashtu shtëpia e një numri korporatash ndërkombëtare, e cila ndihmon për të tërhequr një numër gjithnjë në rritje të emigrantëve në qytet.

Çuditërisht, Lozana është qyteti më i vogël në botë që ka sistemin e vet të metrosë, gjë që e bën më të lehtë qarkullimin. Nëse jeni duke kërkuar diçka pak më të qetë, sidoqoftë, atëherë drejtohuni në lindje përgjatë bregut në qytetin e Montreux. Banorët e këtij qyteti turistik gëzojnë një mikroklimë të butë dhe shumë oferta kulturore. Kjo përfshin festivalin e famshëm të xhazit të qytetit, i cili zhvillohet çdo verë. Dhe, natyrisht, kudo që të jeni, Alpet e bukura janë vetëm një shëtitje të shkurtër larg.