Çmimet e naftës mbeten të larta, ndërsa kriza e energjisë vazhdon

0
239

Rritja e çmimit të naftës është pranë niveleve më të larta shumëvjeçare, ndërsa kriza e furnizimit me energji vazhdon në të gjithë botën, pasi rënia e temperaturave në Kinë rigjallëroi shqetësimet se konsumatori më i madh i energjisë në botë mund të plotësonte nevojat për ngrohje të shtëpive, shkruan Reuters.

Referenca e naftës bruto ”Brent” u rrit 75 centë në 85,08 dollarë për fuçi, ndërsa në SHBA, kompania ”West Texas Intermediate” (WTI) rriti çmimin me 52 centë duke e çuar atë në 82,96 dollarë për fuçi.

Çmimet janë rritur gjatë dy muajve të fundit.

Që nga fillimi i shtatorit, ”Brent” është rritur me rreth 19%, ndërsa WTI ka fituar rreth 21%.

“Bilancet e ofertës dhe kërkesës tregojnë se tregu po përjeton një deficit të ofertës, i cili po nxit një rënie të mprehtë dhe po rrit çmimet’’, theksoi Louise Dickson, analiste e lartë e tregjeve të naftës në ”Rystad Energy”.

“Kjo ngurtësi e tregut pritet të shtrihet në pjesën më të madhe të vitit 2022 dhe furnizimi me naftë bruto do të arrijë vetëm kërkesën për naftë bruto deri në tremujorin e katërt të vitit të ardhshëm”, shtoi ajo.

”Me uljen e temperaturave me afrimin e dimrit në Hemisferën Veriore dhe rritjen e kërkesës për ngrohje, çmimet e naftës, qymyrit dhe gazit natyror ka të ngjarë të mbeten të larta”, theksuan tregtarët dhe analistët.

Rritja e çmimeve të qymyrit dhe gazit natyror në Azi pritet të nxisë disa përdorues përfundimtarë të kalojnë në naftë me kosto të ulët si një alternativë.

Sidoqoftë, kriza e energjisë që po rrit çmimet dhe po dëmton gjithashtu rritjen ekonomike të Kinës, e cila ka rënë në nivelin e saj më të ulët në një vit, sipas të dhënave zyrtare.

Norma ditore e përpunimit të naftës bruto kineze gjithashtu ra muajin e kaluar, duke rënë në nivelin më të ulët që nga maji i vitit të kaluar.

Në Brazil, kompania shtetërore e naftës ”Petrobras” ka konfirmuar se nuk do të jetë në gjendje të plotësojë kërkesën atipike për karburant, pasi ka tejkaluar kapacitetin e saj të prodhimit, duke shkaktuar frikën e mungesës së furnizimit në vend./