Dua Lipa nderohet me Çmimin e Lidershipit në Këshillin Atlantik të Uashingtonit

0
286

Dua Lipa u njoftua të enjten si një nga marrëset e Çmimeve të Lidershipit të Shquar 2021 në Këshillin Atlatanik.

Ylli 26-vjeçar i muzikës pop do të prezantohet në një gala mbrëmje çmimesh më 10 nëntor në auditoriumin ‘Andrew W. Mellon’ në Uashington, DC., sipas një njoftimi nga organizatorët, shkruan DailyMail.

Gala mbrëmja do të shërbejë gjithashtu për të festuar 60-vjetorin e Këshillit Atlantik, i cili promovon udhëheqjen konstruktive të Shteteve të Bashkuara së bashku me aleatët globalë.

“Përfituesit e çmimeve të Lidershipit të Dalluar 2021 përfaqësojnë më të mirën e marrëdhënieve transatlantike”, tha Frederick Kempe, president dhe CEO i Këshillit Atlantik, në një deklaratë.

“Në një moment historik gjatë të cilit sfidat e paprecedentë kërkojnë liderë të jashtëzakonshëm, është privilegj të përshëndes një grup kaq të jashtëzakonshëm të nderuarish”, shtoi ai.

Dua e lindur në Londër do të nderohet me Çmimin e Drejtuar të Artistëve të Shquar për karrierën e saj muzikore dhe për angazhimin e saj ndaj kauzave filantropike, përfshirë fuqizimin e brezit të ardhshëm të udhëheqësve dhe muzikantëve ballkanikë.

Këngëtarja fituese e çmimeve “Grammy” ka lindur në Londër nga prindër shqiptarë të Kosovës dhe u zhvendos me familjen e saj në vitin 2008 në Prishtinë pasi Kosova shpalli pavarësinë përpara se të kthehej në Londër për të ndjekur karrierën e saj si këngëtare.

Këshilli Atlantik në njoftimin e tij përmendi punën e Duas me fondacionin e saj “Sunny Hill” që synon të përmirësojë jetën në Kosovë.

Duas në gala mbrëmje do t’i bashkohet edhe Vjosa Osmani, 39-vjeçe, presidentja e pestë e Republikës së Kosovës, e cila do të mbajë fjalë të veçanta.

Këshilli Atlantik gjithashtu do t’i japë çmimin e tij të shquar të lidershipit ndërkombëtar Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian.

Albert Bourla, kryetar dhe CEO i Pfizer, së bashku me Ugur Sahin dhe Ozlem Tureci, bashkëthemelues të BioNTech, do të marrin gjithashtu Çmimin e Lidershipit të Shquar të Biznesit për arritjen e tyre novatore të vaksinës së parë në botë për COVID-19.

Çmimet e vitit 2021 do të mirëpresin krerët aktualë dhe të mëparshëm të shteteve, personalitete të huaja, ambasadorë, anëtarë të Kongresit dhe administratën e Bidenit, komandantët ushtarakë, udhëheqësit e biznesit ndërkombëtar dhe mediat.

Dua fitoi çmimin Grammy për “Artisten e re më të mirë” në vitin 2019 dhe gjithashtu çmimin “Kënga më e mirë ritmike” për këngën “Electricity” në bashkëpunim me Silk City.

Ajo publikoi albumin e saj të dytë “Future Nostalgia” në vitin 2020 dhe fitoi çmimin “Grammy” për albumin më të mirë pop në fillim të këtij viti./diaspora shqiptare/