Publikohet lista zyrtare me 41 shtete pjesëmarrëse në ‘Eurovision 2022’

0
160

EBU (Rrjeti i Transmetuesve Evropian), ka publikuar sot listën zyrtare me 41 shtete që do të marrin pjesë në festivalin më të madh të muzikës, “Eurvision Song Contest” i cili do të rikthehet majin e ardhshëm.

Fansat e konkursit vitin tjetër do të mirëpresin ARMTV nga Armenia dhe RTCG nga Mali i Zi, që do të kthehen pas një kohe për herë të parë që nga Tel Aviv 2019.

Konkursi i 66-të, i organizuar nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe anëtari i tij italian Rai, do të mbahet në PalaOlimpico të Torinos më 10, 12 dhe 14 maj 2022.

Të 39 transmetuesit pjesëmarrës nga viti 2021 do të rikthehen edhe vitin e ardhshëm, me bashkimin e ARMTV dhe RTCG.

Martin Osterdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovision, tha: “Ne jemi aq të ngazëllyer sa kemi edhe një herë mbi 40 transmetues që konkurrojnë për të fituar trofeun ikonik të Eurovision në Torino majin e ardhshëm”.

“Ekipi nga Rai po punon shumë në përgatitjet për të mirëpritur të gjithë delegacionet në një vend dhe duke siguruar që Konkursi i Këngës në Eurovision do të sigurojë emocionin dhe spektaklin më të avancuar të pritur nga gati 200 milionë shikues”.

Simona Martorelli dhe Claudio Fasulo nga Rai shtuan: “Pas 31 vitesh, Italia është krenare që pret përsëri Konkursin e Këngës në Eurovision! Si producentë ekzekutiv, ne jemi jashtëzakonisht të emocionuar për të krijuar këtë ngjarje të mahnitshme dhe për të mirëpritur delegacione nga 41 kombe në Torino”.

“Mbi të gjitha, ne besojmë fuqishëm se Konkursi i Këngës në Eurovision do të na lejojë të shfaqim dhe ndajmë bukurinë e Italisë me një audiencë globale përmes elementeve që na bashkojnë të gjithëve: muzikën dhe harmoninë”.

Eurovision 2022 do të mbahet në Itali

Italia fitoi të drejtën për të organizuar ngjarjen e vitit të ardhshëm me fitoren e grupit Maneskin me këngën “Zitti e Buoni”.

Rai do të presë Konkursin e Këngës në Eurovision për herë të tretë, pasi e kishte organizuar më parë ngjarjen në Napoli në 1965 dhe Romë në 1991.

Më shumë detaje rreth Konkursit të Këngës në Eurovision 2022, përfshirë sloganin për ngjarjen dhe detajet mbi shitjen e biletave, do të zbulohen në muajt e ardhshëm.

Vendet e mëposhtme (dhe transmetuesit anëtarë të EBU) do të marrin pjesë në Eurovision Song Contest 2022 në Torino:

Albania (RTSH)

Armenia (AMPTV)

Australia (SBS)*

Austria (ORF)

Azerbaijan (Ictimai TV)

Belgium (RTBF)

Bulgaria (BNT)

Croatia (HRT)

Cyprus (CyBC)

Czech Republic (CT)

Denmark (DR)

Estonia (ERR)

Finland (YLE)

France (FT)

Germany (ARD/NDR)

Georgia (GPB)

Greece (ERT)

Iceland (RUV)

Ireland (RTE)

Israel (KAN)

Italy (RAI)

Latvia (LTV)

Lithuania (LRT)

Malta (PBS)

Moldova (TRM)

Montenegro (RTCG)

Netherlands (AVROTROS)

North Macedonia (MKRTV)

Norway (NRK)

Poland (TVP)

Portugal (RTP)

Romania (TVR)

Russia (RTR)

San Marino (RTV)

Serbia (RTS)

Slovenia (RTVSLO)

Spain (TVE)

Sëeden (SVT)

Switzerland (SRG SSR)

Ukraine (UA:PBC)

United Kingdom (BBC).