Antony Blinken arrin në Lindjen e Mesme për të mbështetur armëpushimin Izrael-Gaza

0
44

Izraeli dhe Gaza deri tani i janë përmbajtur një armëpushimi, për të cilin kanë rënë dakord. Shtetet e Bashkuara duan ta mbështesin këtë marrëveshje me vizitën e ministrit të Jashtëm të SHBA.

Ministri i Jashtëm i SHBA, Antony Blinken mbërriti në Tel Aviv të martën për bisedime me zyrtarë të Autoritetit Izraelit dhe Palestinez, midis udhëheqësve të tjerë rajonalë, pas marrëveshjes së armëpushimit të javës së kaluar midis Izraelit dhe Gazës.

Si pjesë e një udhëtimi treditor, Blinkeni do të vizitojë Izraelin, Bregun Perëndimor, Ramallahun, Kajron dhe Amanin. Ai do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas, Presidentin egjiptian Abdel Fattah Al-Sisi dhe Mbretin Abdullah të Jordanisë.

Por janë takimet e tij të planifikuara me udhëheqësit izraelitë dhe palestinezë ato që tërheqi vëmendjen në udhëtimin e tij, në kohën kur rajoni del nga 11 ditë armiqësish midis Forcave të Armatosura të Izraelit dhe militantëve të Hamasit.

Shtetet e Bashkuara kanë “çdo shpresë dhe pritje” që armëpushimi të vazhdojë të mbajë, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

SHBA: ‘Angazhim i hekurt’ për paqen

“Sekretari Blinken do të takohet me udhëheqësit izraelitë në lidhje me angazhimin tonë të hekurt për sigurinë e Izraelit,” tha Presidenti i SHBA Joe Biden në një deklaratë.

“Ai do të vazhdojë përpjekjet e administratës sonë për të rindërtuar lidhjet dhe mbështetjen për popullin dhe udhëheqësit palestinezë, pas viteve të neglizhimit.”

Blinkeni do të diskutojë gjithashtu për përpjekjet ndërkombëtare “për të siguruar që ndihma e menjëhershme të arrijë në Gaza në një mënyrë që prej saj të përfitojnë njerëzit dhe jo Hamasi dhe për uljen e rrezikut të konfliktit të mëtejshëm në muajt e ardhshëm”, shtoi Biden.

Gjatë fluturimit të tij në rajon të hënën, Blinken shkroi në Twitter: “Shtetet e Bashkuara janë angazhuar në një diplomaci intensive për t’i dhënë fund armiqësive dhe për të ulur tensionet.”

Ministri i jashtëm i Egjiptit, i cili e ndërmjetësoi armëpushimin midis Izraelit dhe Hamasit, po bënte gjithashtu raunde diplomatike në një përpjekje për të mbështetur armëpushimin për të cilin është rënë dakord.

Në sulmet izraelite në Gaza këtë muaj u vranë 248 palestinezë, përfshirë 66 fëmijë dhe u plagosën pothuajse 2.000 njerëz, tha ministria e Shëndetësisë në Gaza.

Raketa dhe goditje zjarri që vinin nga Gaza morën 12 jetë në Izrael – përfshirë një fëmijë dhe një adoleshent arabo-izraelit, një ushtar izraelit, një indian dhe dy shtetas tajlandezë, thanë mjekët. Rreth 357 njerëz në Izrael u plagosën.

Izraeli dhe Gaza deri tani i janë përmbajtur një armëpushimi, për të cilin është rënë dakord, që hyri në fuqi të premten në mëngjes./DW