Shtatë njerëzit më të suksesshëm që kaluan në depresion

0
254

Referuar për shumë shekuj si “melankoli”, depresioni klinik ka kohë që është keqkuptuar dhe stigmatizuar.

Megjithatë, ata që kanë përjetuar depresion të vërtetë e dinë se është larg nga e vërteta. Depresioni është një formë shumë e vërtetë e sëmundjes mendore dhe është shumë më serioze se shumica e njerëzve e kuptojnë. Depresioni është shkaku kryesor i aftësisë së kufizuar.

Depresioni i kushton SHBA-së rreth dy qind e dhjetë miliardë dollarë çdo vit.

Vetëvrasja, e cila më së shpeshti buron nga depresioni i patrajtuar, vret mbi 37.000 njerëz në vit vetëm në SHBA, duke shkaktuar më shumë vdekje çdo vit sesa viktima të lidhura me automjetet.

1.Kristen Bell

Në vitin 2016, Kristen Bell u bë ndër titujt kryesor në botë  për përvojën e saj me depresionin:

“Ekziston një stigmë e tillë ekstreme në lidhje me çështjet e shëndetit mendor dhe unë nuk mund të bëj krerë apo bishta se pse ekziston. Ankthi dhe depresioni janë të papërshtatshme për pranimet ose arritjet. Çdokush mund të preket, përkundër nivelit të suksesit apo vendit të tyre në zinxhirin ushqimor”, kishte thënë ajo.

Ajo vazhdon të japë këshilla për ata që përballen me sfida të ngjashme:

“Ne jemi të gjithë në ekipin njerëzor këtu, dhe le të jemi të sinqertë – nuk është një ekip i lehtë për t’u përfshirë. Është stresuese dhe shqetësuese, por është gjithashtu përmbushëse dhe e bukur dhe e ndritshme. Në mënyrë që të gjithë ne të përjetojmë gjerësinë e plotë të ekipit njerëzor, ne duhet të komunikojmë. Biseda rreth asaj se si ndiheni është hapi i parë për të ndihmuar veten. Depresioni është një problem që në të vërtetë ka kaq shumë zgjidhje”.

  1. J.K. Rowling

Një nga shembujt më frymëzues të dikujt që ka luftuar me depresionin është autorja e  Harry Potter, J.K. Roëling.

Si një nënë e vetme në luftë në të njëzetat e saj, Rowling mori aq depresion që madje mendonte vetëvrasje, më vonë duke kërkuar ndihmë përmes terapisë. Ajo i tha The Guardian në vitin 2012 se ajo duhej të kthehej në terapi kur seri Harry Potter u ngrit dhe jeta e saj ndryshoi papritur:

“Më duhej ta bëja përsëri kur jeta ime po ndryshonte kaq papritur – dhe kjo me të vërtetë  më ndihmoi … Unë jam një tifoz i madh për këtë, më ndihmoi shumë”.

  1. Jon Hamm

Ylli Jon Hamm ka qenë një nga personazhet më të hapura kur është fjala për luftërat e tij me depresion.

Në një intervistë me The Guardian, Hamm deklaroi se ishte antidepresantë dhe terapi , të cilat ndihmuan në menaxhimin e depresionit të tij më së shumti. Hamm kishte këtë për të thënë se si terapi ishte në gjendje ta ndihmonte:

“Kjo ju jep një perspektivë tjetër kur ju jeni aq të humbur në spiralën tuaj, shuplakën tuaj. Te ndihmon. Dhe sinqerisht? Ndihmës kundër depresionit! Nëse mund ta ndryshosh kimiun e trurit të mjaftueshëm për të menduar: ‘Dua të ngrihem në mëngjes; Nuk dua të fle deri në katër pasdite. Unë dua të ngrihem dhe të shkoj dhe të shkoj në punë dhe … ‘Reset auto-metër, kick-start motor!

  1. Gwyneth Paltrow

Depresioni Postpartum është një formë e depresionit klinik që mund të prekë gratë pas lindjes. Dhe pikërisht kjo ndodhi me Gwyneth Paltrow.

Pak pas lindjes së fëmijës së saj të dytë, Moisiu, Paltrow filloi të përjetonte shenja të depresionit pas lindjes.

“Për fat të mirë, rasti im ishte i ulët sa nuk kisha nevojë të hospitalizohesha, por kjo është një gjë shumë e dobët dhe mendoj se ka shumë turp rreth tij dhe nuk duhet të ketë”, thotë Paltrow. Diçka që ndodh, është diçka që i ndodh shumë grave pasi kanë një fëmijë, dhe për mua, ajo përfundoi si një mundësi e mrekullueshme për të eksploruar disa çështje themelore që unë mendoj se ka sjellë depresioni “.

  1. Owen Wilson

Ndërsa jo aq publikë për përvojat e tij me depresionin si të tjerët në këtë listë, aktori dhe komediani Owen Wilson (Crashers Dasma, Zoolander) është një tjetër shembull kryesor i dikujt që arriti majën e suksesit  gjatë luftës kundër depresionit.

Në vitin 2007, Wilson u shtrua në spital për tentim vetëvrasjeje. Ai që atëherë është hapur për betejën e tij me sëmundje mendore dhe nuk i ka lejuar përpjekjet e tij ta ndalojnë atë që të këmbëngulë. Wilson vazhdon të mbajë një karrierë të fortë në Hollywood, duke luajtur së fundmi në Makina Disney 3.

  1. Lady Gaga

Pavarësisht nga karriera e saj e zënë muzikore, Lady Gaga gjithmonë duket se bën kohë për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet e shëndetit mendor.

Duke luftuar si me depresionin ashtu edhe me ankthin, ajo kupton vështirësitë me të cilat ballafaqohen të tjerët dhe rëndësinë e thyerjes së stigmës që rrethon sëmundjen mendore.

Gaga foli kohët e fundit me Teen Vogue dhe tha se më shumë njerëz duhet të dalin dhe të flasin hapur për betejat e tyre me shëndetin mendor, “Unë pranoj haptazi se kam luftuar me depresionin dhe ankthin dhe mendoj se shumë njerëz bëjnë”, tha Gaga. Mendoni se është më mirë kur ne të gjithë themi: ‘Gëzuar!”

  1. Cara Delevingne

Modeli dhe aktori Valerian Cara Delevingne ka mbajtur një karrierë të suksesshme të dyfishtë pavarësisht luftimeve të saj me depresionin.

Në një intervistë me E! Online, Delevingne foli për rëndësinë e hapjes dhe të folurit për këtë:

“Shumë njerëz që kam dashur në jetën time vuajnë nga [depresioni], duke përfshirë edhe veten time … Një nga gjërat kryesore është duke folur në lidhje me të, duke përdorur zërin tuaj”.

Delevingne thotë se shpreson të frymëzojë më shumë njerëz për të folur për përvojat e tyre me depresionin. /Goalcast/OxygenPress.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here