Roger Federer arrin fitoren e tij të 100-të në Australian Open

Roger Federer (ATP 3) nuk e humbi rastin për të shkuar në tetëshet e Australian Open, por atij iu desh të djersiste shumë. Në provën e parë të vërtetë, kundër John Millman (47), i cili e kishte rrahur atë në raundin e 32 të US Open më 2018, bazelasi iu desh të bënte shumë për të kapërcyer raundin, duke arritur të rikthehej me rezultatin 4-6 7 -6 (7/2) 6-4 4-6 7-6 (10/8). Ky është suksesi i tij i 100-të në këtë turne.

Bazelasit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur vrullit të imponuar në fushë nga kundërshtari, i cili ndodhej para tifozëve të tij. Në setin e parë, pasi pësoi një pushim në ndeshjen e katërt, Federer e ka çuar dëm kundërpushimin e tij, duke ia dhënë fitoren e setit australianit. Më të qëndrueshëm në shërbim, të dy më pas krijuan një set të dytë shumë të ekuilibruar, ku 38-vjeçari bëri ndryshimin në një barazim të dominuar.

Loja më pas vazhdoi në të njëjtën gjatësi vale, por edhe falë një shërbimi më të saktë dhe disa përgjigjeve përfundimisht të denja për emrin, Federer arriti të orientojë takimin në favor të tij. Kur dukej se gjithçka fliste për të, bazelasi, në mënyrë të pakuptueshme, bëri numër të madh gabimesh, të cilat ai i pagoi në ndeshjen e shtatë të setit të katërt. Në mes emocionesh të papërshkrueshme të setit vendimtar: pas një pauze (Millman) dhe një kundërvënieje (Federer), Rogerit iu desh të anulonte dy pikë pushimi në ndeshjen e pestë, përpara se të impononte veten duke rigjetur një 8-4 në super tie-break.

Në raundin tjetër Federer do të takojë hungarezin Marton Fucsovics (67), ekzekutuesin e Denis Shapovalov (13) në raundin e parë dhe që sot fundosi amerikanin Tommy Paul (80) për 6-1 6-1 6-4.