Arrestohet gruaja që shpenzoi 16 milionë funte në Harrods

Një grua që shpenzoi 16 milionë funte në Harrods dhe u bë subjekt i Urdhrit të parë të Paqëndrueshëm të Britanisë së Madhe, u arrestua dhe u përball me ekstradimin.

Zamira Hajiyeva, 55 vjeç, është bashkëshortja e një bankieri ish-shtetëror i cili po vuan dënimin me 15 vjet burg për shpërdorim në vendin e tyre të Azerbajxhanit.

Hajiyeva, e cila jeton në një shtëpi prej 15 milionë funtesh pranë dyqanit të Londrës, u bë personi i parë që iu dorëzua UWO nga Agjencia Kombëtare e Krimit muajin e kaluar, transmeton OxygenPress.

Avokatët e saj thonë se ajo nuk është “fraudster”. UWO do të thotë se ajo duhet të shpjegojë origjinën e fatit të saj.

U zbulua në gjykatën e magjistratëve në Westminster në Londër se znj. Hajiyeva u arrestua javën e kaluar nga oficerë të policisë metropolitane duke vepruar në bazë të një kërkese ekstradimi nga autoritetet në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku.

Ajo përballet me dy akuza për përvetësim dhe është mbajtur në paraburgim që kur u dorëzua vullnetarisht të martën e kaluar.

Në një seancë dëgjimore me kusht, prokurorët argumentuan se ajo nuk duhej të lirohej, duke pretenduar se ajo përbënte një rrezik, transmeton OxygenPress.

Ekipi i saj ligjor argumentoi se edhe pse ajo ishte qartazi një “shpërdorim i shpenzimeve”, ajo nuk ishte “një mashtrues” ose ka gjasa të largohej nga vendi.

Hugo Keith QC shtoi se fëmijët e saj ishin të vendosur në Britani të Madhe, ku ajo ka jetuar edhe për gati një dekadë që ka lënë Azerbajxhanin mbas mbijetesës së një rrëmbimi të dhunshëm.

Gjykatësi i lartë i qarkut, Emma Arbuthnot, pranoi se znj. Hajiyeva mund të lirohet me kusht – nëse paguan 500,000 paund si garanci, qëndron në shtëpinë e saj në Knightsbridge, nuk udhëton jashtë M25 dhe i raporton policisë çdo ditë.

Por prokurorët menjëherë ankoheshin, dmth ajo do të mbetet në paraburgim.

Seanca e apelit pritet të mbahet të enjten në Gjykatën e Lartë.

Zonja Hajiyeva gjithashtu mbetet nën hetim nga NCA.

Javën e kaluar, agjencia kapi stoli që i përkisnin familjes së saj që vlente më shumë se £ 400,000 dhe duhej të ishte ankand në shtëpinë e ankandit të Christie.