Etiketim: thesar

Në Janinë, një nga qytetet më të bukura të Shqipërisë

Nga Mid’hat Frashëri Në kuadër të 70-vjetorit të ndarjes nga jeta të Mid’hat Frashërit, Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” promovoi të enjten vëllimin e...

Singapori – Shqipëria, mes destinacioneve origjinale për t’u vizituar

Portali nga Singapori “Indipendent” ka renditur Shqipërinë mes destinacioneve origjinale që duhen vizituar si Bolivia, Haiti apo Madagaskari. Malet e thepisura, rrënoja historike mbresëlënëse dhe...

“New York Times” për pasuritë nënujore shqiptare: Zbulohen 22 amfora antike

Në detin Jon, në afërsi të brigjeve shqiptare, janë gjetur amfora antike, të paktën 2500-vjeçare që mund të dëshmojnë për mbetjet e një anijeje...

Në Mitrovicë evidentohen zona natyrore me potencial për regjistrin e zonave...

Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës, në kuadër të detyrave programore të tij, në bashkëpunim me komunën e Mitrovicës, ka realizuar projektin e...

Misteri i thesarit të famshën shqiptar, Vrapit

Ku është zbuluar thesari më i famshëm shqiptar, e që sot ndodhet në SHBA? Si u gjet dhe u trafikua në SHBA? Cila është krahina e...

Portali nga Afrika e Jugut reportazh për Shqipërinë turistike

Shqipëria tashmë është kthyer në një nga destinacionet më të lakuara nga revistat dhe portalet prestigjioze duke filluar nga britaniket “The Guardian” apo “The...

Shqipja ndër 3 gjuhët më të vjetra në botë

Një studim i “New York Times” rendit armenishten si gjuhën e parë më të vjetër në botë, e dyta është greqishtja, e më pas...

Rrjetet Sociale

48,324FansaPëlqeje
21,530NdjekësitNdjek
766NdjekësitNdjek
12,700AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit