Etiketim: cmimi

Lavdi krimit

Handke nuk është presedan i shkrimtarit racist që merr çmimin Nobel për Letërsi. Në sferën publike sikur ka pasur ka një garë që shkrimtari...

Fillojnë punën taksitë fluturuese, 200 euro për person për vetëm tetë...

Kompania amerikane ” Uber Copter”, ka lansuar shërbimin e transportit me helikopter mes aeroportit ‘JFK’ të New York dhe Manhattan. Shërbimet kanë nisur gjatë kësaj...

Fakte që (nuk) i dinit për Nobelin e Letërsisë

Çmimi Nobel në Letërsi u dha për herë të parë në vitin 1901. Që nga viti 2019, Akademia Suedeze ua ka shpërndarë atë 116...

Reagon Vlora Çitaku rreth ndarjes së çmimit “Nobel” për Peter Hendke:...

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke, janë fituesit e fundit të çmimit prestigjioz “Nobel” për Letërsinë, që u nda sot në...

Alfred Nobel, armatori i penduar

Themeluesi i çmimit Nobel, i lindur në 21 tetor të vitit 1833 shpiku dinamitin dhe ishte fabrikues armësh. Edhe pse sot mbiemri i tij...

Çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai “Nobel”, do...

Çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai “Nobel”,  do të ndahet nesër më 10 tetor. Akademia suedeze ka bërë të ditur se sivjet...

Çmimi “Nobel” për tre shkencëtarët që studiuan për trajtimin e kancerit

Tre shkencëtarë që studiuan se si qelizat përcaktojnë nivelin e tyre të oksigjenit u është dhënë çmimi “Nobel” në Mjekësi. William G. Kaelin, Jr., i...

Ansambli SHOTA fiton çmim e dytë në festivalin më të mirë...

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve SHOTA ka rrëmbyer çmimin e dytë në festivalin më prestigjioz në botë “Büyükçekmece festival” në Turqi. Në konkurrencë mes...

Nga Kosova në vendet e shenjta do të nisen mbi një...

Sipas të dhënave të siguruara nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), për në haxh nga Kosova do të nisen 1.080 haxhinjë, në mesin e...

Albright: Kosova është vend i pavarur dhe si e tillë duhet...

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka pritur në takim ish-Sekretaren Amerikane të Shtetit, Madeline Albright. Ai i ka ndarë medaljen “Urdhri i Lirisë”, sekretares Albright...

Rrjetet Sociale

49,058FansaPëlqeje
21,723NdjekësitNdjek
767NdjekësitNdjek
13,200AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit