Njihuni me gruan që ka kthyer banesën e saj në një pyll

35 vjeçarja Summer Rayne Oakes, është autore, sipërmarrëse dhe aktiviste e ekologjisë.

Por, nuk janë këto të vetmet gjëra që ajo bënë në jetë.

Ajo ka krijuar një oazë të gjelbër në apartamentin e saj në Nju Jork. Rreth tetë vjet më parë kur, cimerja e saj u largua nga aty ku jetonte Ajo është një “zonjë e çmendur e bimëve”. Posedon diplomën në shkencë mjedisore dhe entomologji nga Universiteti Cornell. Ajo kishte pasion për të sjellë natyrën brenda, duke filluar me dhomën e zbrazët në banesën e saj, transmeton OxygenPress.

Image result for summer rayne oakes

E gjitha filloi me një fik gati katër këmbë të gjatë të fletës së gjelbër, një pemë shtëpie, relativisht e lehtë që të rritet.

Pema u rrit deri në tavan, lartësi mbi 14 metra të gjatë. Duke parë se bima lulëzonte nxiti një obsesion për dashurinë e natyrës, i cili tani ka më shumë se 670 bimë në apartamentin e saj.

“Është bërë një avokim për mua,” tha Oakes. “E dua dhe kjo më sjell gëzim dhe nëse kjo konsiderohet një mani”.

Pylli i brendshëm i Oakes u rrit në pesë hektarë tokë ku kultivoi të lashtat si fëmijë.

Related image

E ardhmja doli të ishte një kopsht vertikal, i bërë nga druri i skrapuar, litar dhe një fshesë e vjetër, të cilën e varte në kuzhinë nga një dritare e madhe me dritë në veri. Ajo vë në dukje se për të sjellur një shtëpi të re bimore, pronarët duhet të marrin në konsideratë nevojat e fabrikës së parë para se të këmbëngulin që të përshtatet në një vend të caktuar, si: Ku është drita natyrale? Sa shpesh do të ujitet toka? Sa ujë ka nevojë?, përcjell OxygenPress.

Oakes në pjesën më të madhe, të kohës së lirë bënë përpjekje, duke ndërtuar projekte me kosto të ulët të kopshtit.

Pjesa tjetër e kuzhinës punëtore të Oakes-it është e mbushur me terrariume të varura, sera mini, një kopsht për barishte të zinxhirëve.

Related image

Në dhomën e saj të gjumit, Oakes ka gjithsej 85 bimë, në të cilat ka instaluar sistemin e ujitjes, sistemin e ndriçimit dhe një lidhje të drejtpërdrejtë me lavamanin e saj.

Oakes shpenzon 30 minuta në ditë duke ujitur bimët e saj dhe e quan të dielën “ditën e shenjtë” të saj.

“Kjo është dita që unë rezervoj për mua dhe bimët e mia, është shumë e rrallë që unë jap një nga të dielat e mia.”

Related image

Por pasioni i Oakes gjithashtu kërkon mirëmbajtje – diçka që ajo e konsideron një burim relaksimi më tepër se një punë e përditshme.

“Sigurisht që puna është e përfshirë, nuk mund të vendosni një fabrikë në një qoshe dhe ta harroni atë”, tha Oakes. /OxygenPress.info