Ky është vendi i parë, i cili ka vendosur të bëjë transportin publik falas

0
41

Luksemburgu është vendi i parë në botë, i cili ka vendosur për të bërë të gjithë transportin publik falas.

Kryeministri i sapozgjedhur Xavier Bettel dhe qeveria e koalicionit kanë njoftuar se ata do të heqin të gjitha çmimet në trena, tramvaje dhe autobusë verën e ardhshme. Duke pasur për qëllim udhëtimet e gjata,  masa e re shpreson të lehtësojë disa nga trazirat më të këqia të trafikut në botë, transmeton OxygenPress.

I mbyllur nga Belgjika, Gjermania dhe Franca, Luksemburgu ka më shumë se 400,000 udhëtarët që udhëtojnë për të punuar nga vendet fqinje. Këtë vit, Luksemburgu filloi të ofrojë transport falas për të gjithë nën moshën 20 vjeç. Nxënësit e shkollave të mesme kanë qenë gjithashtu në gjendje të ngasin shëtitjet e lira midis shkollës dhe shtëpisë. Luksemburgu aktualisht ka numrin më të madh të makinave për popullsinë e saj në Bashkimin Evropian, përcjell OxygenPress.

Siç raporton The Guardian, ende duhet të merret një vendim se çfarë duhet të bëhet për ndarjet e para dhe të klasit të dytë në trena. Tërheqësit tani paguajnë € 2 për deri në dy orë udhëtimi, e cila mbulon pothuajse të gjitha udhëtimet në vendin e vogël. Koalicioni qeverisës tha se planifikoi të rishikoi pushimet e taksave për udhëtarët, një përfitim që është në dispozicion bazuar në distancën e udhëtuar. Duke filluar në vitin 2020, të gjitha biletat do të hiqen për të kursyer në mbledhjen e çmimeve dhe policimin e blerjeve të biletave./OxygenPress.info