Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Raundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.
Votuesit e thirrur për të votuar për zgjedhjet administrative do të jenë rreth 17 milionë; mbi 3000 komuna, nga të cilat 5 kryeqendra rajoni (Firence, Bari, Peruxhia, Potenca, Kampobaso) dhe 20 kryeqendra provincash: Askoli Piceno, Avellino, Bergamo, Biella, Kremona, Ferrara, Foxhia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia, Pezaro, Peskara, Prato, Rexhio Emilia, Rovigo, Verbania, Vercelli, Vibo Valentia.
Nga veriu në jug të Italisë – në mbështetje të listave dhe partive të ndryshme politike – do të ketë mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare. Lista është përpiluar nga Albania News.
Albania i ka dedikuar një hapësirë të veçantë këtyre kandidatëve duke realizuar dhe intervista me disa prej tyre.
Kandidatët ndarë sipas rajoneve, provincave, komunave dhe listave përkatëse
Abruzzo
- Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara
Calabria
- Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza
Emilia-Romagna
- Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara
- Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara
- Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
- Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
- Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena
- Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena
- Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
- Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
- Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena
- Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma
- Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia
Friuli Venezia-Giulia
- Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine
- Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine
- Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia – Udine
- Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine
- Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine
- Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine
- Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia
Lombardia
- Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo
- Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo
- Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo
- Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo
- Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano
- Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como
- Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco
- Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese
Marche
- Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona
- Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata
- Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata
- Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata
- Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata
- Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata
- Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro
- Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro
- Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro
Piemonte
- Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino
- Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino
- Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino
- Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure
- Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella
- Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella
- Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara
- Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara
- Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara
- Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria
- Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria
- Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria
- Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli
- Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo
- Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo
- Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo
- Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo
- Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo
- Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo
- Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo
- Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo
Puglia
- Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari
- Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari
- Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari
- Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari
- Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
- Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
- Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari
- Linda Byku – Amo Rutigliano, Rutigliano – Bari
- Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia
- Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce
- Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce
- Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce
- Alessia Beqiri – Casapound, Lecce
Sicilia
- Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani
Toscana
- Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze
- Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze
- Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze
- Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze
- Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze
- Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze
- Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto
- Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa
- Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
- Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
- Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo
- Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo
- Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo
- Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi, Castiglion Fibocchi – Arezzo
- Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
- Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo
- Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo
- Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno
- Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno
- Kujtime Hoxha – Demos, Prato
- Bahri Gurra – Demos, Prato
- Mirushe Koci – Forza Italia, Prato
- Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia
- Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia
- Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia
- Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli
Trentino Alto-Adige
- Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento
- Gjulenar Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento
- Glida Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
- Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento
- Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
Umbria
- Aleksander Muzhani – Insieme per Baastia, Bastia Umbra – Perugia
- Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia
- Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia
- Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia
- Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia
Veneto
- Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia
- Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia
- Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso
- Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso
- Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso
- Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso
- Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo
- Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo
- Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo
- Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo