Etiketim: gjumi

Çaji që sjell gjumin e ëmbël dhe zgjon ëndrrat e mira

Nëse keni kaluar një ditë të lodhshme, stresuese të mbytur në punët e përditshme, e doni të gjeni qetësinë shpirtërore mos shkoni më larg...

Këshilla për të shmangur pagjumësinë

Këshilla për personat që vuajnë nga pagjumësia: 1. Ushtrimet ju ndihmojnë që të flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se të shkoni në shtrat. 2....

Sinjalet e trupit të cilat nuk duhet t’i injoroni kurrë

Angazhimet e përditshme dhe shqetësimet e shpeshta janë të tilla që të humbasin mendjen edhe në rastet kur bëhet fjalë për shëndetin. Dhimbjet e...

Të flesh me stomakun bosh është një ide e keqe

Të qenit i uritur ka një efekt negativ në të mësuarit dhe punuarit dhe madje mund të shkaktojë depresion, thonë studiuesit. Shumë njerëz akoma...

Gabimet që bëni kur sëmureni me grip – këshillat e duhura

Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt. Në këtë artikull do...

Për sa kohë mund të rrijë zgjuar një njeri?

Njeriu rri zgjuar mesatarisht për afro 16 orë e 10 minuta përpara se të bjerë sërish në gjumë. Ata që rrinë zgjuar shumë më...

Mbi nëntë orë gjumë rrit rrezikun nga paraliza

Shkencëtarët kanë zbuluar se më shumë se nëntë orë gjumë gjatë natës dhe 90 minuta dremitje gjatë ditës rrit rrezikun nga paraliza. Rezultatet e këtij...

Gratë flenë më mirë pranë qenve sesa pranë burrave, sipas një...

Qentë kanë qenë gjithmonë “miku më i mirë i burrit”, por rezulton se ata gjithashtu mund të jenë partneri më i mirë i gjumit...

Tetë gabimet e fundjavës që të prishin të gjithë javën

Nëse je në grupin e atyre njerëzve që mezi presin fundjavën për t’u çlodhur nga puna dhe streset e javës, natyrisht bën edhe ti...

Kujdes nga gjumi i tepërt

Orët e tepërta të gjumit janë problem. Të paktën këtë thonë shkencëtarët, të cilët shprehen se më shumë se 9 orë gjumë rrezikon prekjen e...

Rrjetet Sociale

83,385FansaPëlqeje
29,679NdjekësitNdjek
815NdjekësitNdjek
15,800AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit