Etiketim: fakte

Fakte historike; Shqiptaro-amerikanët dhe roli i tyre për lirinë dhe pavarësinë...

Nga Naim Dedushaj Senatori Robert Dole (Bob Dole) Pjesa 4 Ish- Senatori Dole, është një legjendë e politikës dhe ndërgjegjes amerikane. Si ushtar në Luftën e...

Pesë gjërat e jashtëzakonshme që bën truri kur je në gjumë

Truri merr vendime: Gjatë gjumit, truri përpunon informacionet e marra dhe merr vendime, ndonëse janë të pandërgjegjshme, të cilat më pas marrin sens kur...

Ato që nuk i keni ditur për të madhen Nexhmije Pagarusha

Me rastin e vdekjes së Bilbilit të Kosovës, më poshtë keni disa detaje që ndoshta nuk i keni ditur për të më parë! 1. Nexhmije...

Lexoni disa fakte për Bibliotekën Kombëtare

Biblioteka Kombëtare sot shënon 75 vjetorin e themelimit të saj, duke qenë kështu institucioni më i madh dhe më i rëndësishëm bibliotekar i Kosovës. Kjo...

Fakte që (nuk) i dinit për Nobelin e Letërsisë

Çmimi Nobel në Letërsi u dha për herë të parë në vitin 1901. Që nga viti 2019, Akademia Suedeze ua ka shpërndarë atë 116...

A e keni ditur se Australia ka më shumë kangurë se...

Adhurohet nga miliona njerëz në botë. Qëndron në vendin e dytë mes vendeve ku ia vlen të emigrosh. Australia konfirmohet si vendi ideal për...

Fakte interesante për papa Françeskun

Në kryeqytetin e Republikës së Maqedonisë së Veriut -Shkup ishte kreu i Kishës katolike, papa Françesku. Në vazhdim disa fakte interesante për të: – Emri i...

Fakte mbi trurin

Bebet humbasin gjysmën e neuroneve Bebet humbasin gjysmën e neuroneve të tyre kur lindin. Është vlerësuar se një fëmijë humb rreth gjysmën e neuroneve të...

Do çuditeni kur të mësoni disa fakte për Budapestin

Budapesti është një nga ato qytete që duket se lë një shenjë tek të gjithë ata që e vizitojnë atë dhe i magjepsin shumë...

Rrjetet Sociale

83,400FansaPëlqeje
29,679NdjekësitNdjek
815NdjekësitNdjek
15,800AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit