Si ndikon duhani dhe droga te zemra? Si ta vëreni që keni një infarkt në zemër?

Kardiologu Daut Gorani shpjegon simptomat e një infarkti:

Dhimbje e gjoksit

Shpërndarja e saj pastaj në qafë dhe në nofullën e poshtme

Pastaj dhimbje e krahut të majtë

Dhimbje në mes të dy shpatullave

Këto janë të zakonshme

Por ka edhe infarkt i murit të poshtëm

Dhimbja është epigastike – nën pjesën e abdomenit

Me kraharorit dhe barkut

Si të veprojmë në momentet e para të një sulmi?

Drr. Daut Gorani thotë se minimumi i mundshëm që mund ta bëjmë nëse jemi larg shtëpive të shëndetit apo spitalit

Ai thotë që duhet të merren 3 aspirinë 100 miligramësh

Që të mos kemi probleme duhet:

Sa më pak kripë

Brumë sa më pak

Yndyrë sa më pak

Sheqer sa më pak

Mishin e kuq sa më pak

 

Çfarë të hamë:

Pemë

Perime

Mishin e peshkut më shumë

Pulës pa lëkurë

Vaj ulliri

“Jam kundër duhanit, nuk rri askund ku pihet, madje as nuk rri me ata që pinë. Është tepër, tepër i dëmshëm dhe tek zemra shkakton infarktin. Droga shkakton qarjen e arterieve të zemër, kokaina. Kam parë shumë të rinj që kanë përjetuar infarkt për shkak drogës, qahen damarët dhe duhet stenta, ka edhe 25 vjeçar. Alkooli është toksik për zemër, nëse përdoret në sasi të madhe”, thotë kardiologu Daut Gorani./oxygenpress.info