Edhe një tjetër studim për kafenë dhe çajin

0
93

Pirja e dy filxhanëve me kafe dhe çaj në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e pësimit të goditjes në tru dhe demencës, sugjeron një studim.

Studiuesit kinezë ndoqën 500,000 britanikë për më shumë se një dekadë, duke monitoruar shëndetin e tyre, shkruan Daily Mail.

Vullnetarët u pyetën gjithashtu për marrjen e pijeve të nxehta.

Pjesëmarrësit që pinin dy kafe dhe dy çaj në ditë, kishin një të tretën më pak të rrezikuar për të pësuar goditje në tru, treguan rezultatet. Dhe shanset e tyre për të zhvilluar demencë ishin 28 për qind më të ulëta.

Qëndrimi vetëm ndaj kafesë ose çajit vetëm dukej se ofronte disa përfitime, edhe nëse të rriturit konsumonin vetëm një në ditë.

Por ekipi, i udhëhequr nga Dr Yuan Zhang, pranoi se gjetjet mund të kenë qenë rastësisht, duke këmbëngulur se lidhja më e qartë ishte për pijet e shumta të nxehta.

Ata thanë: “Gjetjet tona sugjeruan se konsumimi i moderuar i kafesë/çajit veçmas, ose në kombinim, ishte i lidhur me rrezik më të ulët të goditjes në tru dhe demencës”.