Fjalimi i plotë i Dua Lipës në Këshillin Atlantik

0
305

Dua Lipa ka folur për Kosovën pasi ka pranuar një çmim nga Këshilli Atlantik, duke folur për liberalizimin e vizave, kulturën dhe të rinjtë, njofton Klankosova.tv.

Lexoni më poshtë fjalimin e saj të plotë:

Unë qëndroj para jush si një fëmijë i Kosovës i cili u lind dhe u rrit në Mbretërinë e Bashkuar dhe sot jam këtu si mysafir i Shteteve të Bashkuara. Unë vij nga një vend për të cilin shumica prej jush keni dëgjuar, por ndoshta jo në mënyrën se si do të përshkruaj. Dua të ndaj me ju pak për Kosovën time.

Kosovarëve u pëlqen të festojnë, gjë që ndoshta nuk është befasi, pasi 50 përqind e popullsisë është nën 25 vjeç. Unë jam zyrtarisht ‘e vjetër’ në Kosovë. Prishtina ka një kulturë të mrekullueshme kafeneje. Për një vend të vogël, Kosova po shpërthen nga kreativiteti. Dhe unë mund të nxjerr shembuj, por këtu janë vetëm disa.

“Zgjoi”, një film i bukur kosovar, mori tre çmime kryesore në Sundance të këtij viti. Kini kujdes në Oscars. Prishtina do të jetë nikoqire e Manifestës vitin e ardhshëm, e cila është një bienale e artit dhe kulturës bashkëkohore. Dhe kjo do ta shohë qytetin të kapërcyer me ekspozita dhe instalacione të artit publik.

E vetmja gjë që mund të them është të na jepni një shans dhe ne do të shkëlqejmë. Në vitin 2018, unë dhe babai im themeluam Festivalin Sunny Hill në Prishtinë, dhe shpejt u bë një nga festivalet më të mëdha të muzikës në rajon. Ka qenë një ëndërr e jetës sonë që të sjellim artistë në Kosovë, jo vetëm që fansat të mund të shohin grupet e tyre të preferuara, por që grupet vizitore të mund të përjetojnë skenën tonë të shkëlqyer dhe të larmishme muzikore.

Pjesa e dytë e ëndrrës sonë së shpejti do të bëhet realitet. Dhe nuk mund të isha më e emocionuar për të ndarë me ju planet tona për Sunny Hill Foundation. Ne kemi nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi për të krijuar Qendrën e Arteve dhe Inovacionit Sunny Hill në Prishtinë dhe shpresojmë shumë që puna të fillojë verën e ardhshme.

Do të jetë një hapësirë ​​kreative ku të rinjtë mund të mësojnë për prodhimin dhe performancën muzikore. Për ata që duan të depërtojnë në industri, do të ketë seminare të organizuara nga artistë dhe producentë të vizituar nga e gjithë bota, të cilët do të ndajnë atë që kanë mësuar. Dhe për të tjerët, qendra do të jetë një vend për të ndërtuar besim, për të mësuar disa aftësi dhe më e rëndësishmja nga të gjitha, për t’u argëtuar.

Koncerti i parë në të cilin shkova ishte Method Man and Redman. Ishte në Prishtinë, dhe unë isha trembëdhjetë vjeçe. Ishte pak e rastësishme, vërtet e lezetshme dhe definitivisht jo aq e përshtatshme për moshën. Por nuk ishte se kisha ndonjë zgjedhje të vërtetë të shfaqjeve. Kosova është një treg shumë i vogël për t’u përfshirë në shumicën e turneve botërore. Kështu që tani sjellim artistë në Kosovë. Dhe pa përjashtim, të gjithë ata që kemi ftuar të performojnë në Festivalin Sunny Hill, nga Miley Cyrus te Calvin Harris, janë mahnitur nga e gjithë përvoja. Ata thonë se është një nga shfaqjet më të mira që kanë bërë ndonjëherë, pasi energjia është kaq e zhurmshme, publiku kaq i pranishëm dhe mirëpritja kaq e sinqertë.

Shfaqjet më të mira janë kur ke atë kimi vërtet të mrekullueshme me audiencën. Dhe kjo disi duket se ndodh gjithmonë në Sunny Hill.

Megjithatë, paraqitjet mund të jenë edhe mashtruese. Në shumë mënyra, jeta në Kosovë është e vështirë dhe padyshim që mbart plagët e viteve të luftës. Edhe për ata që i shpëtuan me mëshirë luftës, ajo megjithatë lë trashëgiminë e saj. Prindërit e mi u larguan nga Kosova në vitin 1992 pasi tensionet po rriteshin. Ndërsa ata patën fatin të bënin një jetë të mirë në Londër, kishte vite kur e dinin se nuk mund të ktheheshin në shtëpi. Kjo duhet të ketë shkaktuar një dhimbje që vetëm mund ta imagjinoj. Ndonjëherë kur flas me prindërit e mi për këtë kohë, ata mund të flasin me orë të tëra. Dhe herë të tjera është thjesht shumë rraskapitëse dhe ata thonë se ndjejnë se kanë jetuar 300 vjet.

Për mua, të pasurit e këtij identiteti të dyfishtë ka qenë vërtet pozitiv. Unë jam gjithmonë e kënaqur kur njerëzit komentojnë atë që ata e quajnë etikën time të punës së emigrantëve. Është e vërtetë. Është një dhuratë që është përcjellë brezave. Por edhe me një frymë kombëtare të vendosur dhe të guximshme, duhet kohë për t’u rikuperuar dhe për të gjetur një bazë të re.

Sot Kosova ende përballet me shumë sfida dhe shpesh është brezi i ri ai që përballet. Për mua, të paturit e këtij identiteti të dyfishtë ka qenë vërtet pozitiv. Unë jam gjithmonë i kënaqur kur njerëzit komentojnë atë që ata e quajnë etikën time të punës së emigrantëve. Eshte e vertete. Është një dhuratë që është përcjellë brezave. Por edhe me një frymë kombëtare të vendosur dhe të guximshme, duhet kohë për t’u rikuperuar dhe për të gjetur një bazë të re.

Të rinjtë luftojnë për të gjetur punë dhe mundësitë e tyre pengohen nga kufizimet që e bëjnë të vështirë udhëtimin për punë ose kënaqësi. Pasi kemi përmbushur të gjitha kriteret, Komisioni Evropian në fakt ka rekomanduar liberalizimin e vizave për Kosovën për më shumë se tre vjet më parë. Pra, a mendoni se ne mund ta arrijmë këtë tani?

Kosova është edhe shteti më i ri në Evropë. Jemi vetëm 13 vjet të shkurtra në rrugëtimin tonë të pavarësisë. Dhe si pjesë e një komuniteti të fortë ndërkombëtar, ne do të lulëzojmë emocionalisht. Ne do të lulëzojmë ekonomikisht dhe kulturalisht. Është në gjenet tona. A nuk do të ishte e përshtatshme nëse Kosova mund të zinte vendin e saj brenda atij bashkimi paqësor, të lulëzonte ekonomikisht përkrah fqinjëve tanë dhe të shëronte lëndimin e konfliktit të fundit?

Me këtë vizion në mendje – faleminderit. Me këtë vizion në mendje, e pranoj këtë çmim me mirënjohje për të gjithë të rinjtë e Kosovës. Dhe për ta marrë atë në emër të tyre, dëshiroj të ftoj në skenë lideren e re të Kosovës, Shkëlqesinë e Saj Presidente Vjosa Osmani.