Tuesday, September 21, 2021
BallinaSportOlimpiada ndëshkon Korenë Veriore për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Olimpiada ndëshkon Korenë Veriore për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Koresë së Veriut i është ndaluar të konkurrojë në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin si pjesë e ndëshkimit të saj për vendimin për të hequr dorë nga Lojërat e Tokios këtë verë, deklaroi Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC).

Pheniani zgjodhi të mos i dërgonte atletët e tij në Lojërat Verore për shkak të shqetësimeve që ata mund të kontraktonin COVID-19 dhe ta sillnin virusin në vend. Ekspertët atje besojnë se një shpërthim i koronavirusit do të pushtonte infrastrukturën, sipas tyre, të shkatërruar të kujdesit shëndetësor të Koresë së Veriut, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

IOC tha se i dha Komitetit Olimpik të Koresë së Veriut, sipas tyre, një mundësi të drejtë për t’u dëgjuar, por gjithashtu komunikoi paralajmërime shumë të qarta për pasojat e pozicionit të shtetit komunist për të mos dërguar atletë në Tokio.

“IOC ofroi siguri për mbajtjen e Lojërave të sigurta dhe ofroi propozime konstruktive për të gjetur një zgjidhje të përshtatshme deri në minutën e fundit (përfshirë sigurimin e vaksinave), të cilat u refuzuan sistematikisht,” thuhej në deklaratë.

Në përgjigje, IOC pezulloi Komitetin Olimpik të Koresë së Veriut deri në fund të vitit 2022, i cili në mënyrë efektive e ndalon vendin të konkurrojë zyrtarisht në Pekin. Ekzistojnë gjithashtu dënime financiare të lidhura me pezullimin. Vendi nuk do të marrë asnjë ndihmë nga IOC gjatë periudhës së pezullimit, si dhe nuk do të marrë një pjesë të parave të fituara nga Lojërat Olimpike të Tokios 2020, pasi vendi “nuk kontribuoi në suksesin e Olimpiadës “.

- Reklama -

Koreja e Veriut nuk ka komentuar publikisht pezullimin. Shteti komunist nuk ka raportuar një shpërthim të madh të COVID-19, megjithëse ekspertët dyshojnë në pretendimin e Phenianit se vendi nuk ka shënuar asnjë rast të vetëm me virusin.

ARTIKUJ TË NGJAJSHËM

MË TË SHIKUARAT