Saturday, September 18, 2021
BallinaNë KërkimNdalohet me ligj mohimi i gjenocidit serb në Bosnje

Ndalohet me ligj mohimi i gjenocidit serb në Bosnje

Mohimi i gjenocidit të Srebrenicës 1995 dhe lavdërimi i kriminelëve të dënuar të luftës së shpejti do të jetë një vepër e dënueshme penale në Bosnje-Hercegovinë.

Ky vendim u bë i ditur nga Valentin Inzko, zyrtari i lartë ndërkombëtar në Bosnjë, më shumë se një çerek shekulli pas vrasjes nga forcat serbe të Bosnjës së të paktën 8 000 burrave dhe djemve myslimanë në Srebrenica.

Përpjekjet e mëparshme për të miratuar këtë rregullore në ligj kishin dështuar në parlamentin boshnjak, kryesisht për shkak të kundërshtimit nga politikanët serbë.

”Ndryshimi i ri në Kodin Penal të vendit do të hyjë në fuqi më 31 korrik”, theksoi Përfaqësuesi i Lartë Inzko.

Mohimi i gjenocidit do të dënohet me deri në tre vjet burg.

- Reklama -

Nëse autori është një zyrtar publik, mund të shtohen edhe tre vjet burgim dhe tre vjet të tjerë nëse fakti shoqërohet me kërcënime dhe fyerje.

Ata që u japin çmime dhe nderime publike kriminelëve të dënuar të luftës gjithashtu  do të përballen me tre vjet burg./ATSH

ARTIKUJ TË NGJAJSHËM

MË TË SHIKUARAT