Monday, September 20, 2021
BallinaBIOKompania Pfizer thotë se doza e tretë e vaksinës COVID-19 mund të...

Kompania Pfizer thotë se doza e tretë e vaksinës COVID-19 mund të sigurojë imunitet më të madh

Pfizer dhe BioNTech kanë thënë se të dhënat fillestare tregojnë se një dozë e tretë përforcuese e vaksinës së tyre COVID-19 mund të rrisë imunitetin edhe më tej.

Sipas të dhënave nga Ministria Izraelite e Shëndetësisë, kompanitë thanë në një njoftim për shtyp se efikasiteti i vaksinës në parandalimin e “infeksionit dhe sëmundjes simptomatike”.

Të dhënat fillestare nga një provë përforcuese, thanë kompanitë, treguan se një dozë e tretë e dhënë gjashtë muaj pas dozës së dytë siguroi më shumë imunitet ndaj varianteve të COVID-19.

Kështu, ata planifikojnë të kërkojnë autorizim për dozën e tretë, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv.

Të dhënat kanë treguar se vaksina parandalon sëmundjen e rëndë kundër të gjitha varianteve të njohura aktualisht.

- Reklama -

Hulumtimi nga Instituti Pasteur i Francës, sugjeron që njerëzit mbrohen nga varianti Delta pas dy dozave të vaksinës COVID-19 të Pfizer.

ARTIKUJ TË NGJAJSHËM

MË TË SHIKUARAT