Wednesday, September 22, 2021
BallinaThesarVjosa Osmani ia dorëzon “Urdhrin e lirisë” Doris Pack

Vjosa Osmani ia dorëzon “Urdhrin e lirisë” Doris Pack

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ia dorëzoi sot “Urdhrin e lirisë”, Doris Pack, ish-deputetes së Parlamentit Evropian.

Këtë çmim për Pack e kishte ndarë presidenti Ibrahim Rugova në vitin 2004, për kontributin e jashtëzakonshëm të saj për lirinë e Kosovës dhe pavarësinë e saj, transmeton Klankosova.tv.

Osmani e falënderoi Pack për angazhimin e saj të gjatë në njohjen e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës.

“Roli juaj ka qenë shumë i rëndësishëm në gjithë rrugëtimin tonë. Duke filluar nga fundi i viteve ’80 e këtej ju keni qenë promovuese e madhe e së drejtës sonë për liri. Pas çlirimit të vendit, ju i keni shërbyer njohjes dhe promovimit të shtetësisë së Kosovës”, tha Osmani.

Nga ana tjetër, anëtare shumëvjeçare e Bundestagut gjerman theksoi se i kupton shumë mirë sfidat me të cilat Kosova ballafaqohet ende, sfida të kuptueshme për një shtet të ri sikur Kosova.

- Reklama -

“Për ta njohur mirë Kosovën, secili duhet ta kuptojë të kaluarën e saj”, tha Pack.

Ajo shprehu edhe një herë kënaqësinë e saj që ka mundur t’i shërbejë popullit të Kosovës, me të cilin, sikur tha ajo e lidh miqësi e hershme.

Po ashtu, Osmani dhe Pack diskutuan për procesin e integrimit të rajonit në Bashkimin Europian, si dhe hapat që po i ndërmerr Kosova për ta përshpejtuar integrimin e saj euroatlantik.

ARTIKUJ TË NGJAJSHËM

MË TË SHIKUARAT