Wednesday, September 22, 2021
BallinaAnkandMerkel: Të mënjanojmë mbylljen e kufijve të BE-së

Merkel: Të mënjanojmë mbylljen e kufijve të BE-së

Kancelarja gjermane Angela Merkel kundërshtoi opsionin e një mbylljeje të kufijve brenda BE-së në të ardhmen prej shkak të Covid19.

”Masat e marrë në valën e parë ishin shumë të ashpra”, theksoi Merkel.

“Në atë situatë mbase ishte e pashmangshme, por unë pajtohem për faktin që një gjë e tillë të mos ndodhë më. Unë mendoj se ne e kemi nxjerrë mësimin tonë”, përfundoi ai.

Politikania konservatore, e cila ka qenë në krye të politikës gjermane për mbi 15 vjet, do të largohet nga kancelaria këtë vit dhe nuk do të kandidojë më në zgjedhje.

Bundestag është duke u takuar këtë javë për seancën e fundit të zakonshme të legjislaturës para zgjedhjeve./ATSH

- Reklama -
ARTIKUJ TË NGJAJSHËM

MË TË SHIKUARAT