Saturday, September 18, 2021
BallinaBIOÇfarë dihet për variantin e ri Delta Plus

Çfarë dihet për variantin e ri Delta Plus

Një version i ri dhe pak i ndryshuar i variantit Delta të koronavirusit po përhapet në një numër vendesh përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Indinë, thonë zyrtarët e shëndetësisë.

Ky lloj, i cili po tërheq vëmendjen e medias globale, quhet B.1.617.2.1 ose AY.1 – Delta Plus për shkurt, dhe është një version i variantit Delta i zbuluar për herë të parë në Indi.

Për herë të parë u raportua nga Shëndeti Publik në Angli, një agjenci shëndetësore qeveritare, më 11 qershor. Por disa raste të para të Mbretërisë së Bashkuar ishin vënë re në 26 prill – duke sugjeruar se varianti mund të ketë qenë i pranishëm dhe duke u përhapur në pranverë.

Të gjitha variantet mbajnë grupe mutacionesh. Delta Plus ka një mutacion shtesë të quajtur K417N, i cili e dallon atë nga varianti i rregullt Delta. Ky mutacion prek proteinën “spike”, pjesën e virusit që bashkohet me qelizat që infekton.

Ekspertët shëndetësorë po hetojnë nëse Delta Plus mund të jetë më i transmetueshëm se llojet e tjerë si variantet Alpha ose Delta – por është shumë herët të thuhet me siguri se cilat mund të jenë efektet e tij.

- Reklama -

Burimet: CNN, Indian Express

ARTIKUJ TË NGJAJSHËM

MË TË SHIKUARAT