Krejt çka dëshironi të dini për Stephan Hawking e keni në një film

0
49

Për Stephan Hawking flasin të gjithë. Sa kush i kupton teoritë e tij, e të tjerë jo.

Ka një mundësi të dini për jetën e tij në detaje.

Filmi “The Theory of Everything”  e portretizon atë më së miri.

Fizikanti i njohur ka ndërruar jetë në moshën 76 vjeçare, por jetoi shumë dekada pasi mjekët i thanë se ka vetëm edhe dy vjet jetë.

Filmi biografik ka qenë i nominuar për Oscar dhe është realizuar në vitin 2014 dhe dokumenton jetën e Stephen Hawking para, gjatë dhe pas dignostifikimit me ALS – Sklerozen amiotrofike laterale, në moshën 21 vjeçare.

Është prodhuar nga regjisori James Marsh, ka marrë shumë vlerësime të mira, e po ashtu edhe shumë çmime.

Aktori Eddie Redmayne që kishte luajtur rolin e fizikanit Hawking, kishte fituar Oscarin, si aktori më i mirë.

Profesor Stephen Hawking, ishte një nga shkencëtarët më të njohur të botës./ OxygenPress.info

https://www.youtube.com/watch?v=Salz7uGp72c