Pse për egjiptianët Aloe Vera është bimë e pavdekësisë?

0
440

E njohur për egjiptianët si bimë e pavdekësisë dhe për amerikanët vendas si shkopi i qiellit, Aloe Vera vjen me një koleksion të gjerë të provave mahnitëse shëruese – disa prej të cilave mund të njihni tashmë. Ju madje mund të keni bimë tuaj Aloe Vera në shtëpinë tuaj për ato emergjenca të vogla si goditje, shkurtime dhe djegie, por ae dini se aloe vera nuk është e kufizuar vetëm në përdorim aktual dhe është në të vërtetë edhe më e dobishme për trupin tuaj?

Aloe vera përmban më shumë se 200 përbërës biologjikisht aktivë, natyralë që përfshijnë polisaharidet, vitaminat, enzimat, aminoacidet dhe mineralet.

Sipas JournalofEnvironmentalScience dhe Health, aloe vera posedon edhe pronat anti-bakteriale, anti-virale dhe anti-fungale që ndihmojnë sistemin imun në pastrimin e trupit të toksinave dhe patogjenëve pushtues. Por kjo nuk është e gjitha lëng Aloe Vera/xhel ka për të ofruar.

Mineralet

Aloe vera ka ngarkesa minerale duke përfshirë kalcium, magnez, zink, krom, selen, natrium, hekur, kalium, bakër dhe mangan. Këto minerale punojnë së bashku për të nxitur rrugët metabolike.

Enzimat

Aloe vera përmban enzima të rëndësishme si amylase dhe lipase të cilat mund të ndihmojnë në tretje duke shkatërruar molekulat e yndyrës dhe sheqerit. Një molekulë në veçanti, Bradikinaza, ndihmon në uljen e inflamacionit.

 Vitaminat

Një studim tregoi se aloe vera përmban në fakt vitaminë B12, e cila kërkohet për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo do të ishte një lajm i mirë për vegjetarianët dhe veganët në veçanti, të cilët shpesh nuk marrin sasi të mjaftueshme të B12 përmes dietës së tyre të rregullt.

Studime të tjera kanë treguar se marrja e aloeveras mund të bëjë më shumë që do të thotë se trupi mund ta absorbojë B12 dhe ta përdorë më lehtë, duke ndihmuar kështu në parandalimin e mungesës. Aloe vera është gjithashtu një burim i vitaminave A, C, E, acid folik, kolin, B1, B2, B3 (niacin) dhe B6. Ndërsa mbetet e paqartë nëse mund të mbështetemi vetëm në aloe si një burim i B12, ai mund të përdoret në lidhje me një shtesë për të ndihmuar në rritjen e absorbimit.

Aminoacidet

Aloe vera përmban 20 nga 22 aminoacidet esenciale të kërkuara nga trupi i njeriut. Ajo gjithashtu përmban acid salicilik, i cili lufton inflamacionin dhe bakteret.

Përdorime të tjera për Aloe

Përveç që është një pastrues i shkëlqyer i trupit, duke hequr materien toksike nga stomaku, veshkat, shpretkë, fshikëza, mëlçia dhe zorrës së trashë, aloe gjithashtu mund të ofrojë lehtësim efektiv nga sëmundjet më të menjëhershme, si dispepsi, stomaku i mërzitur, ulçera dhe inflamacion i zorrëve. Ajo gjithashtu forcon traktin e tretjes dhe lehtëson inflamacion të përbashkët, duke e bërë atë një mundësi të shkëlqyer për ata që vuajnë nga artriti.

Një studim zbuloi se lëngu i aloe vera, kur mori të njëjtën mënyrë si një gargarë, ishte po aq efektive për të hequr pllakën si gargarë të përbashkët dhe përbërësin e tij aktiv, clorhexidine. Kjo është një alternativë shumë më e mirë për shkak se është e gjitha natyrale, ndryshe nga opsionet tipike kimike që gjenden në dyqane.

Xhel Aloe Vera është gjetur gjithashtu në mënyrë efektive për të shëruar ulcerat e gojës, më shpesh të njohur si plagë të kancerit.

Si të merrni Aloe?

Aloe mund të konsumohet direkt nga uzina, por opcioni më i lehtë dhe më i shijshëm është ndoshta lëng Aloe, të cilin mund ta gjeni në shumicën e dyqaneve. Ju gjithashtu mund të blini gjethe nga shumë dyqane të zakonshme ushqimore, ose ta mblellni vetë këtë bimë.

Në shishe mund të gjeni udhëzime specifike për dozimin, por do të ishte e mençur të bisedoni me një ekspert të shëndetit natyror ose të bëni disa kërkime për të gjetur udhëzime mbi dozimin specifik./OxygenPress.info