Një ton çokollatë derdhet në rrugë në qytetin gjerman

0
27

Në Nordrhein-Westfalenm të Gjermanisë është derdhur një ton çokollatë në rrugë.

Një fabrikë çokollate në lagjen Werl të Westönnen njoftoi zjarrfikësit të hënën, pasi një ton çokollatë të lëngshme mbuloi rrugën, raportoi RP Online.

Rreth orës 8 të mëngjesit të së hënës, drejtorët  në fabrikën DreiMeister njoftuan shërbime emergjente që një ton çokollate të tyre të lëngshme kishte rrjedhur nga një rezervuar për shpërndarjen.

Masa me çokollatë udhëtoi nëpër oborrin e fabrikës dhe në rrugë.

Rruga  ishte e mbyllur për dy orë në mënyrë që shërbimet emergjente dhe një kompani pastrimi specialistësh të mund të  hiqnin çokollatën  dhe të pastronin rrugën.

Sipas shefit të zjarrit Karsten Korte, masa e çokollatës ishte “tashmë e ngurtësuar” në disa pjesë kur arritën ekipet e emergjencës kështu që duhej të përdorin një lopatë për të gërmuar pjesë të saj.

Një pishinë prej dhjetë metër katror i trajtimit të ëmbël thuhet se u formua në një shtresë të trashë.

Gazeta lokale SoesterAnzeiger tha të martën se një “problem i vogël teknik” kishte çuar në këtë incident.

Megjithatë, prodhimi do të vazhdojë përsëri të mërkurën.

Shefi i kompanisë MarkusLuckey, i tha gazetës se një dështim në prodhuesin e çokollatës pak para Krishtlindjeve gjatë periudhës së prodhimit të pikut “do të ishte një katastrofë”.

“Më vjen mirë që nuk ndodhi asgjë në fund të ditës”, tha Luckey. Ai nuk e dinte saktësisht se çfarë ndodhi me tankin, por shtoi: “Ishte vetëm një gjë e vogël, nuk kishte dëm të madh”.

Firma ka 130 punonjës të përhershëm, dhe 50 deri në 80 punëtorë sezonalë./OxygenPress.info