Ngjarjet e rëndësishme të ndodhura me 17 nëntor

0
78

Me 17 nëntor të vitit 1944 u bë çlirimi i Tiranës nga nazistët gjerman.

Gjithashtu, me 17 nëntor është dita që Kisha Katolike Romake përkujton Shën Elizabetën e Hungarisë.

Në vitin 1511 Spanja dhe Anglia bashkohen kundër Francës.

Me 1603 udhëtuesi dhe shkrimtari anglez Walter Raleigh hedhet në gjyq për tradhëti.

Në vitin 1878 ishte tentimi i parë për vrasje të mbretit Umberto I i Italisë.

Me 1922  Sulltani i mëparshëm i Perandorisë Osmane, Mehmedi VI largohet në ekzil në Itali.

Me 1939 u ktijua lidhja ajrore Romë – Rio de Janeiro.

1954 – Koloneli Gamal Abdel Nasser u bë president i Egjiptit.

1970 – Douglas Engelbart fiton patentën për miun e parë kompjuterik.

1973 – Studentët athiniot protestojnë ndaj qeverise diktatoriale greke.

1985 – U paraqit edicioni i parë i revistës Phrack. Është revista më e vjetës e nëntokës kompjuterike e cila akoma botohet.

2000 – Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Perusë.

2003 – Arnold Schwarzenegger inagurohet Guverner i Kalifornisë.

2006 – Emërtimi zyrtar i elementit të 111 kimik Roentgenium.

Me 1749 lind Nicolas Appert, francez

1755 lind Luigji XVIII, mbret francez

1790 lind  August Ferdinand Möbius, matematikant gjerman

1925 lind Rock Hudson, aktor amerikan

1942 lind Martin Scorsese,regjisor amerikan

1966 lind Sophie Marceau, aktore franceze

1207 vdes Shën Elizabeta e Hungarisë, princeshë dhe shnjtore hungareze.

1558 vdes Marija I, mbretëresha angleze.

1796 vdes Katarina II , mbretëresha ruse.

2000  vdes Louis Néel, fizikant francez.

2013 vdes Doris Lessing, shkrimtare britanike Nobeliste./OxygenPress.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here