Ky qen po e pret pronarin e tij në rrugë edhe pse ka 80 ditë që ai ka vdekur

0
254

Një qen ka pritur në një rrugë të zënë për më shumë se 80 ditë pasi pronari i saj vdiq. Një gjë e tillë është prekur zemrat e të gjithë qytetarëve në Kinë.

Videoja e kafshës në mes të rrugës në Hohhot, Mongolia e brendshme, është parë 1.4 milionë herë në mikroblogun popullor Sina Ëeibo, transmeton OxygenPress.

Në faqen e internetit thuhet se qeni është parë në rrugë çdo ditë që kur pronari i saj vdiq më 21 gusht.

Një shofer taksie tha se njerëzit përpiqen të ndihmojnë, por qeni ikën.

“Shoferët shpesh japin pak qenit  ushqime, por kur dalim, ai largohet”, tha ai.

“Marrëdhënia e këtij pronari me qenin e saj ishte shumë e thellë. Pasi u vra, ky qen i vogël sapo qëndroi në roje.

“Çdo ditë është në rrugë, gjithmonë e shoh. Marrëdhënia midis njeriut dhe qenit është kaq e vërtetë.”

Video u xhirua më 10 nëntor dhe pasi që u nda në Sina Weibo, faqja e përdorur në vend të Twitter apo Facebook në Kinë, përdoruesit kanë komentuar “besnikërinë” e qenit.

Një person tha: «Ky qen i vogël është aq besnik, familja ime ka pasur një qen dhe çdo ditë më priste tek  shkolla e fshatit».

Një përdorues tjetër ishte i shqetësuar për mirëqenien e kafshës.

“Është kaq e rrezikshme për atë qen që të qëndrojë në mes të rrugës. Shpresoj që disa njerëz të mirë ta miratojnë atë dhe ta marrin atë në një vend të sigurt”, thanë ata.

Por ky nuk është qeni i parë i përkushtuar për të tërhequr zemrën e atyre që janë në platformat sociale të Kinës, transmeton OxygenPress.

Ishte një rast kur një qen i moshuar Xiongxiong  priste me padurim jashtë një stacioni të trenit  pronarin e tij për të ardhur në shtëpi nga puna.

Në Japoni, Hachiko Akita u bë i famshëm në vitet 1920 për takimin e pronarit të tij çdo ditë në një stacion hekurudhor. Ai vazhdoi të bënte udhëtimin nëntë vjet pas vdekjes së pronarit të tij./BBC/OxygenPress.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here