Ngjarjet e ndodhura me 13 nëntor

0
42

Dita e Mirësisë Botërore

1950 – Vritet gjenerali Carlos Delgado Chalbaud në Karakas.

1961 – Vladimir Yefimovich Semichastny zëvendëson Aleksandr Nikolayevich Shelepinin si udhëheqës i KGB-s.

1982 -Ndeshja e boksit mbajtur në Las Vegas, Nevada, ShBA përfundoi kur Ray Mancini nokautoi boksierin Kim Duk Koo i cili pesë ditë më vonë vdiq. Ky rast tronditi Mancinin si dhe boksin në përgjithësi.

1985 – Eruptoi vullkani Nevado del Ruiz duke liruar llavë e cila dogji qytetin Armero, Colombia, ShBA dhe la të vdekur 23,000 njerëz.

1990 – Për herë të parë filloi World Wide Web.

1994 – Votuesit në Suedi vendosën të hynë në Bashkimin Evropian me votimin “për” në referendumin e mbajtur.

2015- Sulm terorist në Paris humbën jetën 129 përsona, ndërsa 352 u plagosën.

354 – Lind Shën Agostini, filozof, teolog, peshkop, shenjtër katolik

1850  Lind Robert Louis Stevenson, letrar spanjoll

1908 – Lind Erik Bertil Holmberg, astronom suedez († 2000)

1926 Lind Zvonimir Červenko, gjeneral kroat († 2001)

1972 Lind  Takuya Kimura, SMAP

1868 Vdes Gioacchino Rossini, kompozitor italian (* 1792.)

1974 Vdes Vittorio De Sica,aktor dhe regjisor filmi italia (* 1901.)

2011 Vdes Alfred Kanini,shkrimtar, publicist dhe gazetar shqiptar (* 1943.)

2015 Vdes  Ibrahim Krajkova, Humorist i njohur shqiptar (1948)/OxygenPress.info

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here