Ngjarjet e rëndësishme që kanë ndodhur me 30 tetor

0
33

1340 – Lufta në Rio Salado

1502 – Vasco da Gama kthehet në Calicut për herë të dytë.

1920 – U themelua Partia Komuniste e Australisë në Sidnei.

1922 – Benito Mussolini u bë kryeministër i Italisë.

1925 – John Logie Baird krijoi transmetuesin e parë televiziv britanik.

1960 – Michael Woodruff realizoi transplantimin e veshkës së parë në Edinburgh Royal Infirmary, Angli.

1973 – U kompletua Ura e Bosforit në Stamboll për të lidhur kontinetin e Evropës dhe Azisë për herë të parë në histori.

1974 – Muhammad Ali zhvilloi ndeshjen kundër boksiert George Foreman në Zaire në kategorinë e rëndë. Takimi njihet si The Rumble in the Jungle.

1983 – Në Argjentinë u zhvilluan zgjedhjet e lira pas shtatë viteve udhëheqje ushtarake.

1988 – Kompania Philip Morris bleu kompaninë Kraft Foods për 13.1 miliard dollarë amerikan.

1991 – Filloi Konferenca e madridit për bisedimet për paqe në Lindjen e Mesme.

1735 – U lind John Adams, presidenti i 2-të i Shteteve tw Bashkuara tw Amerikws

1885 –U lind Ezra Pound, shkrimtar amerikan

1906 – U lind Giuseppe Farina, kampioni i parë i Formula 1

1975 – Vdes Gustav Ludwig Hertz, fizikant gjerman fitues i çmimt Nobel per Fizikë në vitin 1921./OxygenPress.info

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here