Gruaja që është frymëzim për të gjitha moshat

0
222

Maya Angelou ndaloi të fliste për 5 vjet. Prindërit e Mayas u divorcuan kur ishte tri  vjeçare . Për 4 vitet e ardhshme, fëmijët jetonin me gjyshen e tyre, ku prindërit e tyre kurrë nuk i  vizituan.  Dhe një ditë ata u detyruan që të shkonin  përsëri në qytet për të jetuar me nënën e tyre.  Disa muaj pas lëvizjes, Maya 7 vjeçare u abuzua dhe u përdhunua nga i dashuri i ri i nënës.

Pas incidentit të tmerrshëm, Maya iu besua vëllait të saj, i cili i tha gjithë familjes. Edhe pse i dashuri u gjet fajtor, ai u dënua vetëm me një ditë në burg. Katër ditë pas lirimit të tij, ai u gjet i vrarë.

Shumë dyshojnë se xhaxhai i Mayas e kishte vrarë atë. E shokuar nga ajo që ndodhi, Maya u hesht për 5 vitet e ardhshme dhe u kthye për të jetuar me gjyshen e saj. “Mendova se zëri im e vrau: e vrava atë njeri, sepse e thashë emrin e tij … nuk do të flisja kurrë më, sepse zëri im do të vriste dikë”, kishte thënë Maya.

Gjatë kësaj periudhe heshtje, Maya zbuloi botën e mrekullueshme të letërsisë.

Me vjet  ajo u arratis në botën e  Shekspirit dhe Dikensit.  Por me mbështetjen e mësuesve të saj dhe të vëllait, ajo përfundimisht hoqi heshtjen dhe e gjeti përsëri zërin e saj … dhe e gjeti zërin e saj edhe një herë … përmes vallëzimit.

Më vonë,  ajo vallëzonte dhe këndonte muzikë Calypso në klubet e natës më të nxehta.

Në vitet e ardhshme, ajo shëtiti në Evropë dhe lansoi  ​​albumin e saj të parë muzikor Miss Calypso.

Kur dëgjoi Martin Luther King Jr të fliste, Maya u frymëzua për t’u bërë një aktiviste.

Ajo ngriti fonde për të drejtat civile dhe udhëtoi botën si një shkrimtare . Ajo organizoi marshime dhe protestonte me luftëtarë të lirisë në të gjithë botën. Por pas vrasjes së Dr.King, Maya u shkatërrua dhe ra në një depresion të thellë.

Pra, ashtu si në shijen e saj, ajo u kthye në libra për ta shpëtuar atë.

Përveç kësaj kohe, në vend që të lexonte, ajo filloi të shkruante … për dhimbjen e saj dhe shijen e saj. Autobiografia e saj e parë “Unë e di pse Zogjtë Caged këndojnë” u bë një bestseller dhe nisi karrierën e saj. Maya vazhdoi të prodhojë , të shkruajë këngë dhe të shkruajë skenarë për televizione dhe filma,  duke u bërë kështu gruaja e parë me ngjyrë e cila shkruan një skenar.

Megjithëse kurrë nuk ka ndjekur kolegjin, Maya mori mbi 30 gradë nderi, Ajo gjithashtu fitoi “3 Grammy Awards” për albumet e saj të folurA. Si shkrimtare e  talentuar, fjalët e Majës vazhdojnë të frymëzojnë miliona në mbarë botën, përfshirë Bill Clinton, Oprah Winfrey, J.K Rowling dhe Kanye West. Maya vdiq më 28 maj të vitit 2014. Në funeralin e saj, ajo u nderua si “mësuesi i fundit”. /OxygenPress.info

Një nga poezit e saj më të njohura:

 

Mund të gëzohesh se po më braktisë,
Se nga dhimbja e gjitha po mpihem
Ti mendon se po më shkel me këmbë,
Por si pluhur, unë përsëri do ngrihem.

Të shqetëson kryelartësia ime?
Ç’gjë të shkaktoi, papritur mërzinë?
Se unë rri sikur kam puse me naftë,
Që burojnë aty poshtë në kuzhinë?

Njësoj si dielli, njësoj si hëna
Në baticat në harmoni
Njësoj si shpresa që çohet lart,
Unë do ngrihem përsëri.

Dëshiroje të më shihje të thyer,
Me kokë të ulur e sy me lot,
Me supe varur si lule tharë,
Grua e mjerë që një fjalë se thotë?

Mos të lëndon krenaria ime,
Mos ndoshta kujton se po lajthis,
Se qesh sikur kam miniera ari,
Atje prapa, në oborrin e shtëpisë?

Mund të më qellosh me fjalët e tua,
Mund ti plagosësh syte e mi,
Mund të më vrasësh me urrejtjen tënde,
Por njësoj si era do ngrihem përsëri.

Brengosesh se jam e bukur, seksi,
Pse te kapi papritur habia?
Se une eci sikur kam diamante
Aty ku takohen kofshët e mija?

Nga kasollet e turpit te historisë
Unë ngrihem
Nga e kaluara e hidhur, mes bukurisë
Unë ngrihem;
Jam ujvarë e lartë, e zezë freskuese,
Po fryhem e derdhem po aq tmerruese.

Duke lënë pas frikën e natës së gjatë
Unë ngrihem
Në një agim mrekullisht të qartë
Unë ngrihem
Duke bartur dhuntitë e të pareve të mij
Jam ëndrra dhe shpresa e skllaves për liri
Unë ngrihem përsëri,
përseri ngrihem
Ngrihem përsëri!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here