Ngjarjet më kryesore të ndodhura më 25 tetor

0
29
Autumn

1861 – U krijua Berza e Torontos.

1881 – Lind Pablo Picasso, piktor spanjoll.

1917 – U hap Liceu Kombëtar i Korçës ose Liceu francez në Korçë.

1936 – Adolf Hitler dhe Benito Mussolini krijuan boshtin Romë-Berlin.

1954 – Është transmetuar për herë të parë në televizion një takim i kabinetit të qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

1991 – Historia e Sllovenisë – Tre muaj pas përfundimit të Luftës Dhjetë Ditore, ushtari i fundit i ish-Armatës Popullore të Jugosllavisë e lëshon territorin slloven.

2001 – “Microsoft” lëshon në treg sistemin operativ “Windows XP”.

2001 – Shkencëtarët kanë gjetur mbetjet e një krokodili që ka jetuar 110 milionë vjet më parë. Kafsha e gjetur në Gadoufaoua në Nigeri, ishte e gjatë 12 metra dhe peshonte rreth 8 tonë.

2004 – Fidel Castro, president i Kubës, shpall se transaksionet me dollarin amerikan do të ndërpriten nga 8 nëntori.

2007 – Fluturimi i parë i “Airbus A380” nga “Singapore Airlines” me numër fluturimi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here