Përpjekjet e Australisë për të zhdukur kancerin e qafës së mitrës

0
56

Australia duket e vendosur të bëhet vendi i parë në botë për të zhdukur kancerin e qafës së mitrës, në sajë të vaksinimit dhe programeve kombëtare të shqyrtimit që mund ta shohin sëmundjen në mënyrë efektive të eliminuar si një çështje e shëndetit publik brenda 20 vjetëve.

Hulumtimi i ri i publikuar në The HealthofLancet parashikon se sëmundja së shpejti do të jetë një gjë e rrallë në Australi, me më pak se gjashtë raste të reja për 100,000 gra deri në vitin 2022 dhe më pak se katër raste të reja për 100,000 gra deri në vitin 2035.

Në vitin 2007, Australia filloi një program kombëtar të vaksinimit të shkollave të financuara nga publiku për vaksinën Gardasil për të trajtuar papillomavirusin njerëzor (HPV).

Shkalla e vaksinimit në Australi është 79% për vajzat në moshën 15 dhe 73% për djemtë.

Ka pasur një reduktim prej 50% në rastet e kancerit të qafës së mitrës në Australi që nga futja e ngjitjes së pap në vitin 1991.

“Nëse vaksinimi dhe seleksionimi i lartë mbulohen … kanceri i qafës së mitrës mund të konsiderohet të eliminohet si një problem i shëndetit publik në Australi brenda 20 viteve të ardhshme”, shkruan në artikull hulumtuesit nga Këshilli Australian i Kancerit. .

“Sidoqoftë, inisiativat e shqyrtimit dhe vaksinimit duhet të mbahen më pas për të mbajtur shkallë të ulët të incidencës dhe vdekshmërisë së kancerit të qafës së mitrës”.

Kanceri i qafës së mitrës pretendon jetën e 250,000 grave në mbarë botën çdo vit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se kanceri i qafës së mitrës është kanceri i katërt më i shpeshtë në femra, me rreth 570,000 raste të reja globalisht në 2018.

IanFrazer, imunologu që bashkë-shpiku vaksinën Gardasil, tha se ishte i kënaqur që Australia është në një udhë të shpejtë për të fituar mbi sëmundjen.

“Nuk ishte diçka që prita se do të ndodhte mjaft shpejt,” i tha ai Guardian.

“Më bën të ndihem shumë krenar që komuniteti hulumtues mund të japë mallrat kur të kërkohet dhe mund të bëjë një ndryshim të vërtetë në aspektin e shëndetit botëror”.

Ai tha se një nga sfidat më të mëdha për eliminimin e kancerit të qafës së mitrës në nivel global ishte sigurimi i fondeve për të hapur një program vaksinimi në të gjithë vendet në zhvillim.

Australia u zhvendos në një test të ri pesëvjeçar të HPV testit të qafës së mitrës për gratë e moshës 25-74 vjeçare, e cila zëvendësoi testin dyvjeçar të papërmbajtjes. Testi i ri kërkon prezencën e HPV-së, virusi që shkakton pothuajse të gjitha kanceret e qafës së mitrës, dhe pritet të shkurtojë rastet dhe vdekjet me të paktën 20%.

Këshilli i Kancerit Drejtori i Kërkimeve NSW KarenCanfell tha se shqyrtimi për gratë dhe vaksinat Gardisal për djemtë dhe vajzat janë jetike për eliminimin e sëmundjes.

“Ata që kanë pasur më parë provën e pap testit duhet të kenë testin e tyre të ardhshëm të shqyrtimit të qafës së mitrës dy vjet pas testit të fundit të tyre, pas së cilës ata mund të kalojnë në shqyrtimin pesëvjeçar”, tha Canfell.

Ndërsa më pak të shpeshta, ministri australian i shëndetësisë, GregHunt, tha se testimi i ri i shqyrtimit është më i saktë pasi zbulon virusin në një fazë më të hershme.

“Kjo është me të vërtetë për mbrojtjen e grave dhe grave të reja australiane gjatë gjithë jetës së tyre”, tha Hunt për ABC radio të mërkurën.

Vaksina ishte tepër vonë për Australianët, biznesmene Sam Smithson, 45 vjeç, i cili u diagnostikua me kancerin e qafës së mitrës terminale katër muaj më parë dhe po i nënshtrohet radios dhe kimioterapisë.

Por ajo është e kënaqur me mijëra gra të tjera që do të shmangin makthin që ajo dhe familja e saj po përballen.

“Ishte një ditë e errët. Unë kisha dikë që më përqafoi dhe nuk e dija kush ishte, isha një rrëmujë, “i tha ajo Guardian.

Mjekët thanë se ajo mund të ketë vetëm një vit për të jetuar.

“Unë kam pasur një hetim që kur kam filluar trajtimin tim dhe tumori është zvogëluar përtej pritshmërive. Ajo kishte përhapur në nyjet limfatike dhe vetëm nën mëlçinë time dhe tani që nuk mund të zbulohet më, “tha ajo.

Nëna e dy djemve të moshës 5 dhe 10 vjeçare nga Adelaide tha se ishte e vështirë t’i tregonte fëmijëve të saj.

“Kur flokët filluan të binin jashtë, i dhashë djemtë e tyre një copë gërshërësh secila dhe ata e prenë të gjitha dhe mendoj se i ndihmoi ata që të mos kenë aq frikë,” tha ajo.

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Tre vjet më parë, nisëm të bënim The Guardian të qëndrueshëm duke thelluar marrëdhënien tonë me lexuesit tanë. Të ardhurat e ofruara nga gazeta jonë e shkruar ishin zvogëluar. Të njëjtat teknologji që na lidhën me një audiencë globale, gjithashtu zhvendosën të ardhurat nga reklamat larg botuesve të lajmeve. Ne vendosëm të kërkojmë një qasje që do të na lejonte që gazetaria jonë të jetë e hapur dhe e arritshme për të gjithë, pavarësisht se ku jetojnë ose çfarë mund të përballojnë.

Dhe tani për lajmin e mirë. Në sajë të të gjithë lexuesve të cilët kanë mbështetur gazetarinë tonë të pavarur, përmes kontributeve, anëtarësimit apo abonimit, ne po e tejkalojmë gjendjen e rrezikshme financiare që kemi hasur para tre vjetësh. Ne kemi një shans luftimi dhe e ardhmja jonë po fillon të duket më e ndritshme. Por ne duhet të ruajmë dhe të ndërtojmë në atë nivel të mbështetjes për çdo vit që do të vijë./OxygenPress.info

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here