Vetitë ushqyese të lëngut të domates

0
126

Lëngu i freskët i domates përmban sodium, kalium, kalcium, magnez, vitamina A dhe elemente të tjera të nevojshme për organizmin e njeriut.

Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për organizmin. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.

Jo rrallë herë njerëzit e konsumojnë atë nga paketime të gatshme duke mos e ditur që kur domatet konservohen dhe zihen më tepër acidet organike, ato bëhen inorganike dhe të dëmshme për trupin tonë.

Sipas ekspertëve, domatet përmbajnë veti ushqyesve thelbësore që ndihmojnë në rigjenerimin e muskujve dhe uljen e presionit të gjakut.

Domatet gjithashtu përmbajnë likopene, diçka që ndihmon në luftimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit./OxygenPress.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here