“Travelling Balkans”: Të jetosh në Shqipëri si një nomad dixhital

Nëse ndiqni faqen time të udhëtimit Anita Hendrieka, atëherë do ta kuptoni që unë aktualisht ndodhem në Shqipëri. Dy vitet e fundit kam jetuar në Shqipëri dhe tani kam një vizë qëndrimi, që më lejon të qëndroj për një vit, shkruan travellingbalkans.com.

”Ka shumë arsye, pse unë zgjodha të jetoj në Shqipëri. Sipas mendimit tim, Shqipëria është lokacioni më i mirë në Europë për nomadët dixhitalë dhe, më thjeshtë, ja përse:

 Internet i shpejtë

Për habinë time, Shqipëria ka një internet jashtëzakonisht të shpejtë, më të shpejtë se nga çfarë kam pasur ndonjëherë në Zelandën e Re dhe në Britaninë e Madhe. Dhe më mirë akoma? Unë paguaj 2 000 lekë në muaj (15 €) për shpejtësinë më të madhe.

Gjatë dy viteve që kam jetuar këtu, nuk kam pasur ndonjë problem me internetin. Është i thjeshtë për t’u vendosur. Unë punoj në një kompani të quajtur “Meno” këtu në Sarandë.

Wi-Fi është i arsyeshëm në kafene, restorante e tjerë, kështu që mund të gjesh gjithmonë një vend të mirë për të punuar. Natyrisht, interneti është pika më e rëndësishme kur bëhet fjalë për një nomad dixhital. Gjithmonë duhet të keni një lidhje të shpejtë, të besueshëm dhe të shpejtë dhe Shqipëria e ofron vërtet atë.

Vlera e parasë

Shqipëria është ndër 3 vendet e para në Europë kur bëhet fjalë për të përballuar kostot. Kostoja e të jetuarit këtu si një turist është jashtëzakonisht e arsyeshme. Për një shtëpi me 2 dhoma gjumi, 2 banjo unë paguaj 150 € në muaj. Energjia elektrike është afërsisht 2500-4000 lekë (19 € – 31 €), uji është afërsisht 2000 lek (15 €) dhe Wi-Fi është 2000 lek (15 €).

Kjo do të thotë që kostoja ime totale mujore për të jetuar këtu është afërsisht 200 € në muaj (pa përfshirë ushqimin). Për sa i përket ushqimit, ju mund të keni një vakt të plotë këtu për 1-3 €, birra mund ta gjeni nën 1 € dhe, një bukë është 50 lekë (0,39 €).

Kultura e pasur dhe historia magjepsëse

Vendosa të qëndroj në Shqipëri kryesisht sepse jam vërtet e magjepsur nga kultura dhe historia këtu. Kultura është kaq e pasur, ndryshe nga kudo tjetër në Europë. Ndonjëherë kur udhëtoj në Europë më duket sikur disa vende kanë humbur shumë nga kultura e tyre në vetëm 20 vitet e fundit, por Shqipëria është ndryshe.

Ka kaq shumë për të mësuar këtu dhe më duket me të vërtetë magjepsëse. Jugu dhe Veriu janë krejtësisht të ndryshëm gjithashtu. Unë jetoj në jug, Sarandë, ku njerëzit besojnë në mallkime, bëjnë një sy gjumë në orët e pasdites dhe ndonjëherë flasin duke i kthyer fjalet mbrapsht.

Historia në Shqipëri është gjithashtu tërheqëse pasi komunizmi ra në 1990, dhe më pas në 1997 shpërthyen trazirat civile pasi një skemë piramidale nënkuptonte që një shumicë e shqiptarëve të humbnin gjithçka që zotëronin.

Gjatë periudhës së komunizmit, Shqipëria mund të krahasohet me të njëjtat regjime të tmerrshme si Koreja e Veriut. Gjatë komunizmit u ndërtuan mbi 600,000 bunkerë në të gjithë vendin dhe ju mund të gjeni ende rreth 160,000 të tillë që ekzistojnë ende.  Madje, disa janë shndërruar në hotele, restorante dhe madje edhe sallone tatuazhesh.

Historia është shumë e hershme, dhe vendi po rimëkëmbet me një ritëm të shpejtë. Këtë ndryshim vura re që herën e parë që udhëtova në Shqipëri.

Ushqim i shijshëm

Unë e dua ushqimin, mbase shumë, kështu që kur vizitoj një vend, më pikon zemra, e thënë fjalë për fjalë. Ushqimi është shumë i rëndësishëm kur udhëtohet. Gjatë vizitës tuaj në një vend, ju mund të provoni ushqimin e Ballkanit që është një nga më të mirët, veçanërisht në Shqipëri!

Në jug, ju mund të gjeni ushqimet e detit më të freskëta, ndërsa ushqimet më të shijshme në veri, mund të gjeni tava me mish dhe perime dhe supa të shijshme. Ajo që adhuroj më shumë në Shqipëri është përdorimi i përbërësve të freskët. Ndihem e ngopur dhe e shëndetshme pasi kam ngrënë një vakt në Shqipëri sepse nuk përmban konservues dhe të gjithë përbërësit janë të freskët dhe zakonisht i kultivojnë jashtë kopshteve të tyre.

Lajmi më i mire për vegjetarianët është se ofrohen edhe shumë pjata pa mish. Ata mund të provojnë një pjatë të quajtur ”Speca te mbushura” e cila është e mbushur me speca, ose një pjatë të thjeshtë me perime të pjekura në skarë do të ishte gjithmonë e shijshme.

Nëse jeni një mishngrënës, atëherë duhet të gëzoheni sepse në Shqipëri gatuhen pula të pjekura në skarë, mish derri dhe qengj. Ofrohet gjithçka për këdo që jeton në Shqipëri. Kur mbërrini në Shqipëri sigurohuni që të filloni me një tur ushqimi për t’u njohur me ushqimin e vendit!

Shumë për të bërë dhe parë në kohën e lirë

Ka shumë gjëra për të bërë në Shqipëri. Unë jetoj në jug të Shqipërisë në bregdet dhe mund të konfirmoj që riviera shqiptare ka plazhet më të bukura që kam parë në Europë.

Ka kaq shumë plazhe dhe limane të fshehura, si dhe fshatra të vegjël tradicionalë, dhe një kryeqytet të gjallëruar. Ju nuk do të mërziteni kurrë nëse jetoni në Shqipëri sepse ka shumë për të parë dhe bërë.

Vendet fqinje epike

Nëse keni këmbë të dëmtuara dhe doni të shihni dhe përjetoni vende të reja, atëherë kjo do të ishte shumë e lehtë këtu. Shqipëria kufizohet me Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Kosovën dhe Malin e Zi, të gjitha këto vende të bukura me një histori dhe kulturë interesante.

Unë do iu rekomandoja të vizitonit Kosovën nëse vendosni të qëndroni në Shqipëri. Natyra është mahnitëse, ushqimi është i jashtëzakonshëm, dhe Prishtina është një nga qytetet më të lezetshme ku kam qenë!