Etiketim: shendeti

Ushqime që do të ndihmojnë në luftën kundër dhimbjeve

Nëse luftoni shpesh me dhimbjen, ngrënia e disa lëndëve ushqyese të caktuara mund t’ju ndihmojë ta luftoni atë. Ndihmoni vetes gjatë ditëve tuaja më të...

Çfarë thonë duart për shëndetin e organizmit tuaj?

Nuk është aspak rastësi që kur studentët e Mjekësisë mësojnë mënyrat e ekzaminimit të pacientëve, e nisin këtë vëzhgim gjithnjë nga duart. Duart rrëfejnë shumë...

Çfarë i ndodh trupit kur rritet tensioni i lartë i gjakut

Hipertensioni, apo presioni i lartë i gjakut, ndodh kur gjaku qarkullon në kapilarë me forcë më të lartë se ajo që konsiderohet e shëndetshme. Kur...

Ndikimi i ujit të gazuar në shëndet

Çfarë është uji i gazuar? Uji i gazuar është një kombinim i ujit dhe dioksidit të karbonit nën presion. Natriumi dhe mineralet e tjera shtohen...

Dy të vdekur dhe 166 raste me COVID-19 në 24 orët...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.056 mostra të marra nga ShSKUK...

Dy të vdekur dhe 169 raste me COVID-19 në 24 orët...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.119 mostra të...

Konsumi i alkoolit në masë të ulët ka benefite

Ndoshta keni dëgjuar për paradoksin francez: Përse niveli i sulmeve në zemër është më më i ulët kur francezët hanë shumë më shumë...

Ushqimi që nuk duhet të hani për sëmundjet e zemrës

Yndyrnat janë të nevojshme për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm, por jo të gjitha syresh janë të shëndetshme, veçanërisht për burrat dhe djemtë. I tillë...

Vitin e ardhshëm në Prishtinë do të ndërtohet qendra për diagnostifikimin...

Nga Avni Arifi, Emirate të Bashkaura Arabe Sot në Dubai tek Autoriteti i Gruas Arabe kam dorëzuar kontratën e nënshkruar nga Kryetari i Prishtinës z....

Hipertensioni dhe ndikimi i tij tek shëndeti mendor

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia e aftësisë për të...

Rrjetet Sociale

85,264FansaPëlqeje
29,679NdjekësitNdjek
821NdjekësitNdjek
15,800AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit