Etiketim: libra

Një autore që hedh hapin suksesshëm në letërsinë për fëmijë

Prof. As. Dr. Astrit Bishqemi (Fragmente nga shënimet për shkrimtaren Dritë Ruhani dhe kolanën e saj prej 12 librash) Subjekti… kompozicioni E tërë kolana është një korpus...

Një histori ndryshe për Luigj Gurakuqin

Nga Roland Qafoku* Delegat, firmëtar dhe shkruesi i teksti të proklamatës së Pavarësisë. I mjaftonin vetëm këto 3 “punë” që Luigj Gurakuqi bëri në jetë,...

“Disa njerëz nuk bëjnë asnjëherë çmendurira, sa të tmerrshme duhet të...

Henry Charles Bukowski është një nga poetet më të njohur botëror. Ai ka shkruar shumë poezi, e tregime të shkurtra. Është autor i rreth...

Një grua inteligjente është frika më e madhe e një burri...

Historikisht, për një kohë të gjatë, gratë janë parë dhe trajtuar si inferiore ndaj burrave. Pak nga pak, ndërsa luftuan dhe pushtuan hapësirën e...

Lexoni disa fakte për Bibliotekën Kombëtare

Biblioteka Kombëtare sot shënon 75 vjetorin e themelimit të saj, duke qenë kështu institucioni më i madh dhe më i rëndësishëm bibliotekar i Kosovës. Kjo...

Jeta e Petro Markos dhe fshati i tij më i bukur...

Petro Marko ishte arsimtar, publicist, gazetar, interbrigadist e shkrimtar shqiptar. Ai ka lindur në Dhërmi më 25 nëntor 1913 dhe ka vdekur në Tiranë...

Kosova pjesë e Serbisë në libra, Shahini: Gabim i paqëllimshëm

Ministrja e Arsimit e Shqipërisë, Besa Shahini, reagoi pas publikimit të një faqeje të librit në hartën e së cilës Kosova ishte pjesë e...

Vdekje që vazhdon përtej dashurisë

Gabriel Garsia Markez Senatorit Onesimo Sançes i mungonin edhe gjashtë muaj e njëmbëdhjetë ditë për të vdekur kur e gjeti gruan e jetës së tij....

Një shtëpi botuese zbulon pa dashje skandalin e Ministrisë së Arsimit...

Një shtëpi botuese në Shqipëri ka shpërfaqur krejt rastësisht skandalin e dështimit të Ministrisë së Arsimit për t`i siguruar tekstet kohore për nxënësit. Neglizhenca e...

Ja sa libra mund t’i lexoni në një vit nëse nuk...

Me shfaqjen e trendeve të rinj, sidomos të atyre që vijnë nga mania e rrjete sociale, librave ju ngelet gjithnjë e më pak vend. Dikur...

Rrjetet Sociale

73,107FansaPëlqeje
28,580NdjekësitNdjek
799NdjekësitNdjek
15,800AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit