Etiketim: jeta

Truri i njerëzve që meditojnë, shtatë vjet më i ri

Ekspertët nga Spitali Universitar Jena në Gjermani, kanë zbuluar se njerëzit që meditojnë rregullisht, e mbajnë trurin më të ri për shtatë vjet. Sipas gjetjeve,...

Kush ishte Gjergj Xhuvani që ndërroi jetë dhe punoi deri në...

Vdekja e regjisorit Gjergj Xhuvani e tronditi mbarë opinionin publik shqiptar. Kineasti i njohur vdiq në shtëpinë e tij  në Romë nga infarkti. Xhuvani...

Kush ishte Hasan Prishtina? Një përmbledhje historike

“Hasan Prishtina ishte një patriot”. Kjo është përgjigjja gjysmake dhe e paplotë e shumë studentëve nga Universiteti i Prishtinës dhe atyre që mendojnë të...

Busti i Bob Dole do vendoset në Prishtinë, amerikanit që thoshte...

Një prej drejtuesve më të njohur të Kongresit amerikan, ish Senatori Bob Dole, u nderua një vit më parë me Medaljen e Artë të...

Për Universin, ekzistencën, fenë dhe qëllimin mbi këtë tokë

Shkolla më la në baltë, dhe unë e lashtë në baltë shkollën. Mësuesit silleshin si Fildvebel-a (rreshterë). Unë doja të mësoja ato që doja...

Hyrije Hana, gruaja që asnjëherë nuk foli as kur hetuesit e...

Hyrije Hana do të kalonte një jetë të vështirë për shkak të sëmundjeve që i erdhën viteve të fundit. Siç shkruan Sanije Gashi në librin...

Rrëfimi i britanikes 26 vjeçare që e mundi kancerin ndonëse iu...

Një nënës e cila vuante nga kanceri, nga mjekët iu dhanë afat vetëm katër javë për të jetuar. Por ajo ka sfiduar shanset për të...

NESËR nuk e di a do të vijë…e DJE nuk ekziston!

Shkrim nga Arjeta Spahiu: Si coach i kam disa pyetje gjenerale për klientë, pavarsisht a janë duke kërkuar punë që paguan 5000 euro në muaj,...

Vetëm ti mund t’i japësh kuptim jetës

Në kohën e Kardashianëve bëhu Audrie Hepburn – në kohën e “gangsta-reperave” bëhu Henry Ford! Nga Arjeta Spahiu Një adoleshent me karakter ende të paformuar, tru...

Simone de Beauvoir – Jeta mes krijimtarisë dhe Sartrit

Intervistë e shkrimtares së “Seksit të dytë” dhënë gazetares Madeleine Gobeil. Simone de Beauvoir flet për Jean-Paul Sartre, marrëdhënien e saj me shkrimtarin, për librat...

Rrjetet Sociale

47,484FansaPëlqeje
21,983NdjekësitNdjek
764NdjekësitNdjek
11,661AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit