Etiketim: historia

Arkeologu: Më pushuan nga puna, objektet ilire më thanë t’i bëja...

Nuk ka pranuar të shënojë në kartela përkatësi helene për objektet arkeologjike ilire dhe është pushuar nga puna. Ky është pretendimi që ngre në...

Legjenda Iliaz Baznes, spiuni shqiptar i Hitlerit

Në tetor të vitit 1943, një person “i armatosur” me mbi 50 fotografi, troket në derën e ambasadës gjermane në Ankara dhe kërkon t’i...

A e dini cilat janë urat e famshme në kartëmonedhat euro?

Hollandezi Robin Stam mori si ide në kartmonedhat e eurove urat e shënuara nga bankat evropiane dhe i bëri realitet. “Urat e Evropës' janë...

Kush ishte Maria Tuci, mësojeni jetën e saj

Maria Tuci u lind më 12 mars 1928, në fshatin Ndërfushaz, Mirditë dhe ishte e bija e Nikollë Mark Tuçit dhe e Dilë Fushës....

Mësoni gjithçka për jetën e Nënë Terezës!

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, u lind më 26 gusht të vitit 1910, në Shkup, atë kohë pjesë e Vilajetit të...

Mësoni për jetën e Fatime Sokolit

Fatime Sokoli u lind më 18 qershor 1948, në Dragobi të Tropojës. Ajo u bë vajza e parë e Malësisë që e mori për...

Selfixhe Ciu – Broja, gruaja e parë shqiptare e cila botoi...

Selfixhe Ciu – Broja u lind vitin 1918. Ka qenë shkrimtare shqiptare dhe gruaja e parë shqiptare e cila botoi literaturë në Shqipëri. Më 28...

“Dardanët” në dokumentarin e Bleacher Report (Video)

Faqja e njohur e sportit Bleacher Report me bazë në San Francisko dhe me zyra në New York dhe Londër ka publikuar një reportazh...

Gazetarja që mposhti “botën e meshkujve”, hyri në çmendinë dhe ndryshoi...

Nellie Bly, e lindur në Pensilvani në 5 maj 1864 me emrin Elizabeth Jane Cochran nuk kishte nevojë për Zhyl Vernin për të parë...

Kjo është e gjithë historia për Ganimete Tërbeshin!

Ganimete Tërbeshi (1927-1944, Kosovë) është heroinë e popullit shqiptar, e cila u përfshi në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare (LANÇ), në Kosovë. Ajo u përfshi në radhët e...

Rrjetet Sociale

50,829FansaPëlqeje
22,016NdjekësitNdjek
767NdjekësitNdjek
13,700AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit