Etiketim: grate

FemArt Festival vjen me edicionin e tetë për këtë vit, publikohen...

Fesitvali FemArt, tashmë i njohur edhe ndërkombëtarisht, një festival ky me karakter feminist, ka lajmëruar se do të zhvillojë edicionin e tetë i cili...

Përmes gjithë luftës së çmendur dhe plagëve të jetës, ka disa...

Nga Ambra Hysa Një grua më pak… Një grua më pak për sa kohë që do të festohet se lindi “Djalë”. Një grua do të vazhdojë të...

KFOR-i mbështet trajnimin profesional për gratë viktima të dhunës

Makineri profesionale të qepjes dhe mjete dhe pajisje të tjera të rrobaqepësisë janë dhuruar nga KFOR-i për Organizaën Joqeveritare ‘Jeta’ me qendër në Deçan,...

Arsye përse gratë largohen nga burri që duan

Dashuria nuk ka paragjykime, planifikim, anësi dhe as fanatizëm. Dashuria është "dashuri", pa një përkufizim konkret. Kalon kufinj, kapërcen mure dhe pengesa. Është e...

Margarita Tutulani, nga moda te letrat anonime dhe mënyra se si...

Letrat që Margarita ia dërgonte shoqes së saj Vera, katër vjet para se të pushkatohej. Cila ishte vajza e re që dashuronte librat, poezinë...

Osmani: Fuqizimi i grave është gurthemel i fuqishëm dhe i qëndrueshëm...

Në zbatim të Rezolutës për krijimin e Këndit të Kurajos, të votuar në Kuvendin e Kosovës, sot në hapësirat e Kuvendit të Republikës së...

Maya Angelou: “Unë jam një grua fenomenale, grua fenomenale…po, kjo jam...

Një përzgjedhje e shprehjeve frymezuese të thëna nga gratë të cilat kanë lënë gjurmë në histori përmes punës se tyre. “Nëse kërkon vetëm fjalë, pyet...

Se kjo shoqni ka zanë n`thu ,nanën kauzë politike tu e...

Shkruan: Sibel Halimi Tutna me shkru veç për gratë se s`du asnjiherë me ju hi n`hak Kurrë njoftë lirinë s`ia kemi Veç kemi dërdëllitë e kemi ba nanën plagë të...

Kërkohet zvogëlimi i numrit të zëvendësministrave dhe zbatimin e LBGj-së

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) shpreh pakënaqësi dhe shqetësim lidhur me moszbatimin e Ligjit për Barazi Gjinore (LBGj) me rastin e emërimit të...

Vret veten e burgosura në Lipjan

Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se sot rreth orës 16:40, në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan ka bërë bërë vetëvarje me...

Rrjetet Sociale

83,400FansaPëlqeje
29,679NdjekësitNdjek
815NdjekësitNdjek
15,800AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit