Etiketim: grate

Mjekja siriane që udhëhoqi spitalin nëntokësor për fëmijë, Fiton Çmimin Wallenberg

Dr. Amani Ballour, pediatrija nga Siria e cila udhëhoqi një spital nëntokësor në Gutan Lindore gjatë periudhës 2012-2018, është shpërblyer me çmimin Wallenberg të Këshillit Evropian,...

Orari i gjatë i punës rrit rrezikun e diabetit tek femrat

Studime të shumta veçse kanë dëshmuar se të punuarit për më gjatë se 39 orë në javë është gjë e pashëndetshme për gjithsecilin. Por, tani...

Shqiptarja Rudina Seseri, në mes 100 grave më të fuqishme në...

Është bërë e ditur se shqiptarja Rudina Seserit i takon grave që kanë arritur sukses në fushën e biznesit në SHBA. Ajo është themeluese dhe...

Shqiptarja, shënuesja më e mirë në botë edhe për 2019-ën

Duket se viti 2020 ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme për futbollisten e Vllaznisë dhe të Kombëtares kuqezi të topkëmbës së vajzave,...

Iu bashkua të fejuarit në ISIS: Aktakuzë ndaj kosovares

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë - Departamenti Special, kundër M.T., për veprën penale “Bashkimi apo...

Një grua inteligjente është frika më e madhe e një burri...

Historikisht, për një kohë të gjatë, gratë janë parë dhe trajtuar si inferiore ndaj burrave. Pak nga pak, ndërsa luftuan dhe pushtuan hapësirën e...

Majlinda Kelmendi më e mira e dekadës, merr vlerësimin e botës...

Majlinda Kelmendi është njëra ndër xhudistet më të mira në dekadën e fundit. 28 vjeçarja nga Peja, krenaria e kombit shqiptar, është sportistja më...

Islanda, për të 11-in vit renditet vendi më i mirë për...

Për të 11-in vit me radhë, Islanda u rendit vendi më i mirë për të qenë grua, tregojnë hulumtimet e reja nga Forumi Ekonomik...

Nora V. Weller, gruaja e parë nga Kosova brenda shoqërisë mbretërore...

Një grua shembull Nora Visoka-Weller është emëruar Fellow brenda shoqërisë mbretërore të arteve në Mbretërinë e Bashkuar (Fellow of the Royal Society of Arts). Nora...

“Women4Women” sjell inkubatorin e parë të biznesit të grave në Kosovë

Të drejtat e barabarta gjinore, në Kosovë, ende mbetet një ndër sfidat kryesore të shoqërisë. Mirëpo, pavarësisht kësaj, e në luftë ndaj shkeljes të të...

Rrjetet Sociale

54,192FansaPëlqeje
22,782NdjekësitNdjek
773NdjekësitNdjek
14,600AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit