Etiketim: bota

Një e katërta e popullsisë në botë rrezikohet nga mungesa e...

Shtatëmbëdhjetë vende, në të cilat jeton një e katërta e popullsisë së botës, janë në rrezik ekstrem për mungesë të ujit, thuhet në një...

NATO bën deklaratën e fortë, “bota gjithnjë e me e pasigurt”

“Aneksimi i Gadishullit të Krimesë së Ukrainës nga Rusia në vitin 2014 ka qenë rezultat i rritjes së garës në mes të fuqive të...

NASA: Zbulohet një fishekzjarr kozmik

Një fishekzjarr kozmik në lëvizje të ngadaltë është ajo çka ka zbuluar teleskopi ”Hubble”, i krijuar nga shpërthimi i dhunshëm që gati dy shekuj...

Popullsia e botës po i afrohet shifrës së 8 miliardë banorëve

U deshën me mijëra vite që popullsia e tokës të arrinte 5 miliardë, në vitin 1987, dhe vetëm 32 vite për të shkuar në...

Në 65 % të lumenjve në botë, gjenden nivele të larta...

Lumenjtë nëpër botë janë të mbushur me antibiotikë. Kjo është kryefjala e një hulumtimi të bërë rishtazi nga një grup ekspertësh të Universitetit të...

Kosova në vendin e 100-të për nga fuqia e pasaportës

Kosova është në vendin e 100-të në botë, për nga fuqia e pasaportës, pasi qytetarët e saj mund të udhëtojnë pa viza në vetëm...

Për Universin, ekzistencën, fenë dhe qëllimin mbi këtë tokë

Shkolla më la në baltë, dhe unë e lashtë në baltë shkollën. Mësuesit silleshin si Fildvebel-a (rreshterë). Unë doja të mësoja ato që doja...

Selman Waksman, nobelisti që shpëtoi botën nga turbekulozi

Selman Waksman është një nga fituesit e shumtë hebrenj të Çmimit Nobel për Mjekësi. Ai e fitoi atë në vitin 1952, për “zbulimin e...

Historia e shtatë xhamive të Medinës

Shtatë xhamitë në Medinën e Arabisë Saudite është një kompleks i xhamive që shpesh vizitohen nga pelegrinët gjatë sezonit të Haxhit për shkak të...

Mësoni për shqiptarin që është trajner i njohur botëror, mentor dhe...

Tony – Jeton Selimi është shqiptar, ka të kryer dy fakultete, psikologjinë dhe matematik-fizikë. Si i ri shkoi herët në Londër, ku jetoi mbi 5...

Rrjetet Sociale

47,484FansaPëlqeje
21,983NdjekësitNdjek
764NdjekësitNdjek
11,661AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit