Etiketim: bota

Greta Thunberg zgjidhet Personi i Vitit nga revista “Time”

Greta Thunberg është zgjedhur Personi i Vitit nga revista prestigjioze amerikane “Time”. 16-vjeçarja suedeze ka fituar këtë vit kopertinën e revistës Time, revistë kjo ku...

Merkel, gruaja më e fuqishme në botë sipas Forbes

Udhëheqësja gjermane, Angela Merkel kryesoi listën e Forbes 2019, e ndjekur nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde nga Franca, dhe Kryetarja e...

Pajisje e re për pastrimin e lumenjve nga mbeturinat plastike

Ekspertët thonë se 8 milion tonë mbeturina plastike lundrojnë çdo vit në oqeanet e botës, një kërcënim për jetën brenda dhe jashtë ujit. Një...

Përmbytjet, zjarret dhe ndryshimet klimatike

Ditët e fundit qyteti italian i Venecias ka pësuar përmbytjet më masive në 53 vjet - duke shkaktuar një debat të ashpër mes politikanëve...

Shterimi i oksigjenit të deteve përbën kërcënim

Shterimi i oksigjenit të deteve po bëhet një kërcënim në rritje për rezervat e peshkut, sipas një raporti të ri të paraqitur nga Bashkimi...

MPJ: Bota demokratike duhet të ndalë qasjen mohuese të Serbisë për...

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës denon dhe shpreh shqetësimin e thellë për qasjen antihumane dhe antinjerëzore të liderëve shtetërorë serbë...

Fotografia e famshme e luftës, çfarë i kishte thënë Mustafai fotografit...

Fotografia e një burri nga qyteti i Mitrovicës që tregon fotografitë e dy fëmijëve të tij që mendonte se ishin vrarë nga serbët, është njëra...

20 nëntori, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Fëmijëve

Që prej dhjetorit të vitit 1954, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka rekomanduar te gjitha shtetet të kenë një ditë të instucionalizuar...

Dy të tretat e fëmijëve të prekur nga konflikti

Rreth dy të tretat e fëmijëve afganë janë prekur personalisht nga konflikti i vazhdueshëm në vendin e shkatërruar nga lufta, deklaroi një raport nga...

Deri në vitin 2045 diabeti do të prekë 700 milionë njerëz

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të...

Rrjetet Sociale

50,829FansaPëlqeje
22,016NdjekësitNdjek
767NdjekësitNdjek
13,700AbonentëAbonohu

SPONZORIZUAR

Lajmet e Fundit