Ngjarjet e rëndësishme të ndodhura me 22 nëntor

0
43

1940 – Lufta e Dytë Botërore: Pas pushtimit italian, trupat greke kundërsulmuan italianet për të pushtuar Shqipërinë dhe Korçën.

1943 – Lebanoni u pavarësua nga Franca.

1963 – U vra presidenti amerikan John F. Kennedy dhe guvernatori i Teksasit John Connally u lëndua rënd nga një vrasës i njohur si Lee Harvey Oswald.

1975 – Juan Carlos u shpall Mbreti i Spanjës pas vdekjes së mbretit Francisco Franco.

1986 – Mike Tyson nokauton Trevor Berbick në rundin e dytë dhe bëhet kampioni më i ri botërorë në kategorinëe rëndë me 20 vite e 4 muaj.

1990 – Margaret Thatcher rizgjedhet kryeministre e Britanisë së Madhe.

1995 – Toy Story paraqiti filmin e parë me metrazh të gjatë të krijuar komplet përmes animimeve kompjuterike.

2005 – Angela Merkel u bë gruaja e parë kancelare(kryeministre) e Gjermanisë.

2009 – Më 22 nëntor u festua krijimi i Alfabetit Shqiptarë Kongresi i Manastirit

2011 – Përurohet në Rexhin busti i Sali Nivicës, patriot, publicist, Nderi i Kombit, dhe Shuko Dalipit.

2012 – Armëpushimi fillon në mes të Hamasit në (Rripin e Gazës) dhe Izraelit pas tetë ditëve të dhunës dhe 150 vdekje.

1808 –lind Thomas Cook, ndermarrës britanez

1904 lind Louis Néel, fizikant francez

1909 lind Mikhail Mil, dizenjator rus avionësh

1913 lind Benjamin Britten, kopozitor anglez

1967 lind Boris Becker, teniser gjerman

1984 lind Scarlett Johansson, aktore amerikane

1961 vdes Aleksandër Xhuvani, gjuhëtar shqiptar (l. 1889)

1963 vdes John F. Kennedy, kryetar i SHBA-ve./1=oxygenPress.info

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu