Lady Gaga fiton OSCAR me këngën “Shallow, mësoni kush mori çmimet tjera

Çdo vit, kritikët më të mëdhenj të kinematografisë vlerësojnë me çmime filmat më të mirë të dalë në 12 muajt e fundit. Fitorja e prestigjiozes “National Board of Review” është ëndërr për shumë, ëndërr që u realizua për Lady Gaga-n, me interpretimin si protagoniste në “A Star Is Born”.

“A Star Is Born” fitoi tre çmime të rëndësishme. Bradley Cooper fitoi çmimin “Regjisori më i mirë”, Lady Gaga si “Aktorja më e mirë” dhe Sam Elliott si “Aktori më i mirë joprotagonist”.

“National Board of Review” vendosi të vlerësojë dy debutime të rëndësishme; Cooper për herë të parë si regjisor dhe Lady Gaga-n për rolin e parë si protagoniste.

Filmi më i mirë u vlerësua “Green Book”, i cili mori dhe një tjetër çmim, për aktorin më të mirë, Viggo Mortensen.

Ja të gjitha çmimet e “National Board of Riview”:

Best film: Green Book

Best director: Bradley Cooper, A Star Is Born

Best actor: Viggo Mortensen, Green Book

Best actress: Lady Gaga, A Star Is Born

Best supporting actor: Sam Elliott, A Star Is Born

Best supporting actress: Regina King, If Beale Street Could Talk

Best original screenplay: Paul Schrader, First Reformed

Best adapted screenplay: Barry Jenkins, If Beale Street Could Talk

Best animated feature: Incredibles 2

Breakthrough performance: Thomasin McKenzie, Leave No Trace

Best directorial debut: Bo Burnham, Eighth Grade

Best foreign-language film: Cold War

Best documentary: RBG

Best ensemble: Crazy Rich Asians

Source: Televizion