Ky është vendi i parë që do të heqë çmimet për transportin publik

0
63

Ndërkohë që udhëtarët me tren  në Britani përgatiten që biletat të kushtojnë 3.1 përqind më shumë në 2019, Luksemburgu ka  vendosur të bëhet vendi i parë në botë për të hequr të gjitha çmimet në transportin public, transmeton OxygenPress.

Një qeveri e re e koalicionit po merr detyrën në Dukatin e Madh me premtimin e heqjes së biletave në trena, tramvaje dhe autobusë,  verën e ardhshme.

Çmimi I tanishëm I biletësh është 2€ për dy orë udhëtim, e cila në një vend të vogël mbulon pothuajse çdo udhëtim, shkruan OxygenPress.

Zona e Luksemburgut është 999 kilometra katrorë, pothuajse e njëjtë me Oxfordshire.

10 gjëra që mund të bëni në Luksemburg

Një biletë ditore në çdo formë të transportit publik kushton € 4.

Të rinjtë udhëtojnë falas, dhe shumë udhëtarët kualifikohen për një “mPass” vjetor, i cili kushton 150 euro për të gjithë transportin publik.

Sistemi i transportit të Luksemburgut kushton afër 1 miliardë euro në vit për të operuar. Por pjesërisht si rezultat i ofertave koncesionare, çmimet arrijnë vetëm 30 milion euro në vit.

Nga vera e vitit 2019, biletat do të hiqen. Një pjesë e kostos do të mbulohet duke hequr një pushim tatimor për udhëtarët.

Masa do të kursejë në mbledhjen dhe përpunimin e çmimeve. Gjithashtu mund të inkurajojë një ndryshim larg makinave private; trafiku i trafikut, veçanërisht rreth qytetit të Luksemburgut, është një problem serioz.

Disa qendra të qytetit anembanë botës ofrojnë transport falas në një përpjekje për të zvogëluar mbingarkimin dhe në disa qarqe të SHBA sistemi i autobusëve është i lirë. Por asnjë komb tjetër nuk ka eliminuar çmimet nga rrjeti i tij i transportit.

Jo çdo udhëtar është i bindur për idenë. Claude Moyen, një mësuese që udhëton me tren në shkollën e saj  në qytetin Diekirch çdo ditë, tha se kishte frikë se cilësia e udhëtimeve mund të vuante dhe shtoi: “Nuk jam i sigurt nëse po e bëjmë falas transportin publik këtu në Luksemburg do të marrë më shumë njerëz nga makinat e tyre. “Nëse ideja konsiderohet një sukses, Franca fqinje mund të fillojë të heqë çmimet e “miljeve të kokrrës” nga disa shërbime të autobusëve. Aktualisht udhëtarët mund të udhëtojnë për shumë milje për në dhe nga qytete të tilla si Nice dhe Perpignan për një çmim banesë prej vetëm € 1.

Një çështje që ende duhet të konsiderohet në Luksemburg është gjasat që njerëzit e pastrehë mund të vendosin të lëvizin nga rrugët për në trena në dimër, në mënyrë që të qëndrojnë të ngrohtë gjatë udhëtimit të kombit.

Përveç kësaj, nuk është marrë asnjë vendim se si të merret me demarkacionin aktual midis ndarjeve të klasës së parë dhe të dytë në trena.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu