Ky ështe një fshat vetëm me gra në Siri, të cilat dëshirojnë të shkatërrojnë patriarkatin

0
42

Në fund të një rruge të gjatë me pluhur në rrafshin e Sirisë veriore, një grua e re me pushkë mbi shpatullat e saj ruan hyrjen në fshatin e izoluar të Jinwar, transmeton OxygenPress.

Tridhjetë shtëpi me tulla varrosen përtej portës, të zbukuruar me spërkatje purpuri dhe blu. Ata rrethojnë një komplot të madh të tokës bujqësore ku rreshtat e perimeve po rriten.

Një zonë lufte ndoshta nuk është vendosja më e dukshme për një utopi feministe. Por këtu, në një cep të një vendi që është shkatërruar nga konflikti i vazhdueshëm, një grup i grave kanë krijuar një ikje nga kaosi rreth tyre. E ndërtuar gjatë dy viteve të fundit, ky fshat i vogël është një idil i qëndrueshëm, ekologjik, ku gratë qeverisin dhe burrat nuk mund të qëndrojnë, shkruan OxygenPress.

“Nuk ka nevojë për burra këtu, jeta jonë është e mirë”, thotë Zainab Gavary, një banore 28 vjeçare. “Ky vend është vetëm për gratë që duan të qëndrojnë në këmbë.”

Jinwar është një komune vetëm disa milje nga Qamishli, një qytet në rajonin kryesisht kurd të Sirisë verilindore. Ajo u krijua nga grupet lokale të grave dhe vullnetarët ndërkombëtarë për të krijuar një hapësirë ​​për gratë që të jetojnë “pa kufizime të strukturave shtypëse të pushtetit të patriarkatit dhe kapitalizmit”.

Shtëpitë këtu janë ndërtuar nga gratë që tani jetojnë në to. Muret dhe statujat e grave në punë janë të shpërndara rreth zonës, në qendër të së cilës është një kopsht me lule livadhe. Është një kontrast i ndjeshëm ndaj fshatrave që e rrethojnë atë.

Se ajo u ndërtua në veri të Sirisë nuk është rastësi. Vetëm pak vite më parë, e gjithë zona jetonte nën hijen e kalifatit Isis. Grupi xhihadist kapi pjesë të mëdha territori, kur bëri përparime rrufe në jug dhe në lindje të rajonit kurd dhe në të gjithë kufirin në Irak.

Ajo e bëri kryeqytetin e saj në Raqqa, vetëm disa orë larg me makinë dhe kreu një nga mizoritë më të tmerrshme në qytetin Sinjar, më pak se njëqind milje në lindje. Mijëra Yazidis u masakruan, dhe ende mijëra gra u rrëmbyen nga grupi për t’u përdorur si skllave seksuale.

Si të ndërtohet një demokraci feministe dhe të luftohet Isis në të njëjtën kohë?

Në përgjigje të kësaj vale brutaliteti, shumë gra kurde morën armë për të luftuar grupin ekstremist. Historia e këtyre grave përballë një kulti vrastar që synonte t’i skllavërojë kapi vëmendjen e botës.

Themeluesit e Jinwar e shohin projektin e tyre si një vazhdim të “revolucionit të grave” që i udhëhoqën ato gra për të lënë familjet e tyre dhe për të shkuar në luftë. Por ndërsa bota mund t’i njohë kurdët me imazhet e grave që luftojnë në vijën e frontit, shoqëria kurde është ende thellësisht konservatore. Jinwar u ndërtua si një vend për gratë që të shpëtonin nga rolet e orientuara nga familja që një shoqëri patriarkale u ka caktuar atyre. Gavary është një prej tyre. Ajo u martua kur ishte e re, por burri i saj vdiq jo shumë kohë më pas.

“Nëna ime më kërkoi të mos vija, por unë  erdha”, thotë ajo. “Kam rritur djalin tim vetëm për 10 vjet, kam vuajtur shumë.”

“Pa femra nuk ka liri,” thotë ajo, duke përsëritur një mantë që është shkruar në muret në Jinwar. “Derisa gratë të edukojnë dhe të fuqizojnë veten, nuk do të ketë liri”.

Mesazhi këtu është thellësisht politik. Përveç argumentimit për një rol më të madh për gratë në shoqëri, Jinwar gjithashtu promovon jetesën ekologjike dhe komunale si një alternativë për jetën moderne.

Por Jinwar është gjithashtu diçka shumë më e thjeshtë: është një strehë për gratë që kanë nevojë për mbështetje, veçanërisht ata që kanë humbur të dashurit në luftë.

Amira Muhammedi, 33 vjeçare, është një nga disa vejushat që e kanë bërë shtëpinë e Jinwar. Burri i saj u vra duke luftuar Isisin më shumë se një vit më parë. Ajo u detyrua të kthehej prapa me prindërit e saj dhe u bë plotësisht e varur nga ata.

Zainab Gavary, banore e  Jinwar: “Unë erdha këtu, sepse kam pesë fëmijë dhe nuk kam pasur të ardhura ose shtëpi për të jetuar”, thotë ajo. “Këtu ata ofrojnë shumë përfitime si edukimi për fëmijët, shpenzimet e jetesës së tyre. Është një fshat i bukur, më e rëndësishmja, fëmijët e mi të pëlqejnë “.

“Ne bëjmë bujqësinë tonë, mbjellim pemë. Çdo grua ferma shumë e saj për fëmijët e saj. Ne shesim korrjen dhe përdorim të ardhurat për të mbështetur shpenzimet tona, “shton ajo.

Banorët e Jinwar-it mbahen  me punë që kërkohet të jenë të vetë-qëndrueshme. Grupi kthehet në gatim dhe hanë të gjitha ushqimet e tyre së bashku në një kuzhinë të madhe komunale.  Fshati rregullisht merr vizitorë nga zona lokale, të cilët vijnë për të mësuar rreth ideve që qëndrojnë pas projektit.

Përveç vejushave, ka divorce, dhe të tjerët që thjesht kanë zgjedhur të jetojnë një jetë larg nga burrat. Katërmbëdhjetë vjeçarja Nisred Qadir erdhi me motrën e saj. Ajo thotë se ka dobësi për të jetuar një jetë të izoluar.

“Vetëm jeta jonë ndonjëherë është e mërzitshme”, thotë ajo. “Por është një jetë e mbështetjes, është jeta e grave të lira”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu