Kush janë njerëzit që mbajnë rekordin botëror për IQ  më të lartë?

0
765

IQ më i lartë i mundshëm në botë bazuar në teori është 200, edhe pse disa njerëz kanë qenë të njohur të kenë një IQ mbi 200. Le të diskutojmë se si kjo është e mundur më poshtë.

Gjithkush me një rezultat IQ më të lartë se 110 është me fat që të ketë një inteligjencë mbi mesataren. Por ka individë të zgjedhur me pasuri me rezultate shumë më të larta IQ. Vetëm një pakicë njerëzish mund të arrijnë më shumë se 110 në një test IQ, gjë që e bën të lehtë identifikimin e gjenive të vërteta në shoqërinë tonë (sipas këtij testi).

Disa nga këta njerëz jashtëzakonisht të mençur janë më të njohur për publikun e gjerë se të tjerët, unë jam i sigurt që keni dëgjuar për Albert Einstein, por a keni dëgjuar për Christopher Hirata?

Personi me IQ më të lartë të regjistruar ndonjëherë është William James Sidis me një rezultat midis 250 dhe 300. Lista vazhdon si më poshtë me IQ më të lartë të mundshëm:

Terence Tao (rezultati IQ midis 225 dhe 230)

Marilyn Vos Savant (rezultati IQ prej 228)

Christopher Hirata (rezultati IQ prej 225)

Kim Ung-Yong (rezultati IQ prej 210)

Edith Stern (rezultati IQ mbi 200)

Christopher Michael Langan (rezultati IQ midis 190 dhe 210)

Garry Kasparov (rezultati IQ i 194)

Philip Emeagwali (rezultati IQ prej 190)

Judit Polgar (rezultati IQ prej 170)

Albert Einstein (rezultati IQ midis 160 dhe 190)

Stephen Hawking (rezultati IQ prej 160)

William James Sidis (rezultati IQ në mes të 250-300)

 

William James Sidis (rezultati IQ në mes të 250-300)

Ky amerikan u lind në një familje të intelektualëve të qytetit të Nju Jorkut. William James Sidis (1898 – 1944) ishte i talentuar nga një moshë tepër e re. Kur ishte vetëm 5 vjeç ai tashmë ishte në gjendje të shkruante dhe të mësonte disa gjuhë, duke përfshirë greqishten, latinishten, frëngjishten, hebraishten, rusishten, gjermanishten dhe natyrisht anglishten.

Pasi u refuzua fillimisht kur ishte 6 vjeç, Uilliami më në fund u pranua në Universitetin e Harvardit në moshën 11 vjeç. Ai nuk kishte një kohë të lehtë në kolegj, më vonë u zhvendos në Teksas ku u bë mësues. Ai u përpoq një karrierë politike, por vdiq i ri (në moshën 46 vjeç), pa para.

Terence Tao (rezultati IQ midis 225 dhe 230)

Ky matematikan australian-amerikan ka lindur në vitin 1975 në qytetin australian Adelaide. Prindërit e tij emigruan nga Hong Kongu në Australi.

Tao tregoi një aftësi të mahnitshme për matematikën kur ai ishte një fëmijë. Deri në moshën 20 vjeç, ai tashmë kishte fituar një Ph.D.

Ai u dha disa çmime prestigjioze të matematikës, duke përfshirë medaljen e terreneve në vitin 2006. Aktualisht ai jeton në Los Anxheles, Kaliforni, ku punon në UCLA. 

Marilyn Vos Savant (rezultati IQ prej 228)

Ky amerikan hyri në Librin Gines të Rekordeve Botërore si personi me IQ më të lartë në vitin 1986. Deri më sot ka vetëm dy njerëz të tjerë me një IQ më të lartë të regjistruar se ajo.

“Edhe pse anglishtja e folur nuk i bindet rregullave të gjuhës së shkruar, një person që nuk i njeh rregullat plotësisht është në një disavantazh të madh.” – Marilyn Vos Savant.

Marilyn Vos Savant ka lindur në Misuri në vitin 1946. Ajo është më e famshme për kolonën e saj “Pyet Marilyn”, ku ajo jep këshilla dhe këshilla për të gjitha llojet e dilemave të jetës.

Christopher Hirata (rezultati IQ prej 225)

Ashtu si Terence Tao, Christopher Hirata (1982) u konsiderua një figurë e fëmijës. Ai është profesor i astronomisë amerikane në Universitetin Shtetëror të Ohajos.

Ndër arritjet e tij të shumta po fitojnë një medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës në 1996 në moshën 13 vjeçare, duke punuar për NASA në moshën 16 vjeçare dhe duke marrë një Ph.D. nga Princeton kur ishte 22 vjeç.

Kim Ung-Yong (rezultati IQ prej 210)

Ky profesor dhe hulumtues korean që aktualisht punon në Universitetin Kombëtar Chungbuk mësoi të fliste kur ai ishte vetëm 6 muajshe. Në atë moshë të re ai mund të fliste vetëm koreanishten e tij, por deri në moshën 6 vjeçare, mësoi të lexonte disa gjuhë, përfshirë gjuhën koreane, angleze, gjermane dhe japoneze.

Kim Ung-Yong filloi të shkruante në moshën katër vjeçare dhe fitoi një doktoraturë. kur ai ishte vetëm 16 vjeç.

Edith Stern (rezultati IQ prej më shumë se 200)

Edith Stern, i lindur në vitin 1952, është inxhinier dhe shpikësi i MIK me një Ph.D. në Math.

Kur Edith Stern ishte vetëm 11 muajshe ajo ishte në gjendje të komunikonte duke përdorur letra, pastaj në moshën një, ajo filloi të ishte në gjendje të identifikonte disa nga letrat në alfabetin latin. Deri në moshën 2, ajo e dinte të gjithë alfabetin.

Ajo hyri në kolegj kur ishte 12 vjeçe dhe u bë mësuese në moshën 16 vjeçare.

Christopher Michael Langan (rezultati IQ midis 190 dhe 210)

Banori i Kalifornisë Christopher Michael Langan (1952) është më i njohur për teorinë e tij “Modeli Njohës-Theorik i Universit”.

Ai ishte në gjendje të fliste kur ai ishte vetëm 6 muaj dhe ishte një lexues i vetëshpallur në moshën 3 vjeçare.

Garry Kasparov (rezultati IQ i 194)

Garry Kasparov lindi në Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit në vitin 1963.

“Fillova të luaja shah kur isha pesë vjeç. Mësova lëvizjet nga nëna ime, pastaj punova me babanë tim – dhe më vonë trajnerët. Stili im u bë shumë teknik. Unë sakrifikova shumë gjëra. Unë kam qenë gjithmonë duke kërkuar për mbretin, për bashkëshortin. Do të harroj për copat e mia të tjera “. – Garry Kasparov.

Ai është i famshëm për të qenë lojtari më i mirë shahu i të gjitha kohërave, duke fituar më shumë lojëra shahu se çdokush tjetër. Garry u bë kampioni më i ri botëror i shahut në vitin 1985 kur ishte 22 vjeç. Në një ndeshje shumë të publikuar, Garry humbi në supercomputer MIK me nofkën Deep Blue.

Philip Emeagwali (rezultati IQ prej 190)

Ky shkencëtar, matematikan, inxhinier dhe gjeolog i lindur në Nigerian ka disa gradë pasuniversitare nga universitete të ndryshme.

Në moshën 13 vjeç, shkollimi i tij u pezullua për shkak të Luftës Civile Nigeriane, pasi ai ishte i regjistruar në ushtrinë Biafran. Ai e fitoi diplomën e shkollës së mesme pas studimit të vetë.

Judit Polgar (rezultati IQ prej 170)

Ky lojtar hungarez i shahut ka lindur në vitin 1976. Judit Polgar u bë një mjeshtër i madh i shahut kur ajo ishte vetëm 15 vjeç.

Judit ishte një figurë e fëmijës, duke marrë pjesë në turnetë e shahut në moshën 6 vjeçare. Ajo tani konsiderohet të jetë një nga lojtarët më të fortë të shahut femër të të gjitha kohërave.

Dy të tjerë të rëndësishëm të mbajtësve të testeve të testeve të IQ janë askush tjetër përveç shkencëtarit Albert Einstein (me një rezultat IQ midis 160 dhe 190) dhe fizikantit teorik Stephen Hawking (me një IQ prej 160).

A është e mundur të rritet rezultati i IQ?

Ka metoda të caktuara, të mbështetura nga shkencëtari, për të përmirësuar rezultatin tuaj të IQ. Mbani në mend kjo nuk do t’ju sjellë nga mesatarja nën mesatare për gjeni. Më shumë gjasa, kjo do t’ju ndihmojë të rritni rezultatin tuaj me disa pikë mesatarisht. Ndërsa kjo nuk mund të duket shumë, hapat e mëposhtëm do t’ju ndihmojnë të jeni të mprehtë dhe të fokusuar, madje edhe në një moshë më të vjetër.

Jini të shëndetshëm, që truri juaj të funksionojë në nivelin e pikut duhet të ushtroni, hani mirë dhe të gjiteni sa duhet.

Mundohuni të ndryshoni rutinën tuaj të përditshme, nëse gjithmonë bëni një dush para se të lani dhëmbët dhe përpiqeni t’i ndërroni rreth tyre, kjo do ta mbajë trurin tuaj aktiv dhe të përfshirë.

Meditimi, pavarësisht nga ajo që duket për ju, ju ndihmon të relaksoheni, të rrisni rrjedhjen e gjakut në tru dhe të lejoni që truri juaj të fokusohet më shumë në zgjidhjen e detyrave të vështira.

Ka një shumëllojshmëri shtojcash, përfshirë kafeinë, acide yndyrore omega 3, kreatinë dhe xhinko që mund të ndihmojnë me njohjen dhe mësimin.

Praktika sfidon mendjen tuaj duke zgjidhur puzzles fjalë, duke lexuar, duke mësuar një hobi të ri apo aftësi, etj Truri nuk është një organ statik, ai mund të rritet më i fuqishëm me stërvitje, njëlloj si peshëngritja.

Përvojat e reja, udhëtimi dhe kryerja e detyrave të reja të përditshme ndihmojnë të zgjeroni mendjen tuaj dhe të lejoni që ajo të sfidohet vazhdimisht në mjedise të reja.

Këto janë rezultatet më të larta të IQ dhe njerëzit që mbajnë rekordin botëror. A keni marrë një test IQ, nëse po, lëni IQ-në tuaj në komentet e mëposhtme? Nëse dikush ka një rezultat prej 109, atëherë kudos! /Science Trends/OxygenPress/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu