Itali, mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare në zgjedhjet e majit

Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Raundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.

Votuesit e thirrur për të votuar për zgjedhjet administrative do të jenë rreth 17 milionë; mbi 3000 komuna, nga të cilat 5 kryeqendra rajoni (Firence, Bari, Peruxhia, Potenca, Kampobaso) dhe 20 kryeqendra provincash: Askoli Piceno, Avellino, Bergamo, Biella, Kremona, Ferrara, Foxhia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia, Pezaro, Peskara, Prato, Rexhio Emilia, Rovigo, Verbania, Vercelli, Vibo Valentia.

Nga veriu në jug të Italisë – në mbështetje të listave dhe partive të ndryshme politike – do të ketë mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare. Lista është përpiluar nga Albania News.

Albania i ka dedikuar një hapësirë të veçantë këtyre kandidatëve duke realizuar dhe intervista me disa prej tyre.

Kandidatët ndarë sipas rajoneve, provincave, komunave dhe listave përkatëse

Abruzzo

  1. Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara

Calabria

  1. Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza

Emilia-Romagna

  1. Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara
  2. Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara
  3. Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
  4. Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
  5. Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena
  6. Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena
  7. Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
  8. Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
  9. Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena
  10. Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma
  11. Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia

Friuli Venezia-Giulia

  1. Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine
  2. Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine
  3. Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia – Udine
  4. Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine
  5. Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine
  6. Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine
  7. Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia

Lombardia

  1. Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo
  2. Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo
  3. Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo
  4. Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo
  5. Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano
  6. Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como
  7. Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco
  8. Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese

Marche

  1. Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona
  2. Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata
  3. Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata
  4. Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata
  5. Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata
  6. Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata
  7. Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro
  8. Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro
  9. Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro

Piemonte

  1. Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino
  2. Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino
  3. Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino
  4. Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure
  5. Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella
  6. Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella
  7. Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara
  8. Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara
  9. Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara
  10. Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria
  11. Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria
  12. Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria
  13. Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli
  14. Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo
  15. Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo
  16. Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo
  17. Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo
  18. Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo
  19. Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo
  20. Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo
  21. Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo

Puglia

  1. Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari
  2. Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari
  3. Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari
  4. Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari
  5. Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
  6. Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
  7. Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari
  8. Linda Byku – Amo Rutigliano, Rutigliano – Bari
  9. Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia
  10. Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce
  11. Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce
  12. Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce
  13. Alessia Beqiri – Casapound, Lecce

Sicilia

  1. Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani

Toscana

  1. Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze
  2. Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze
  3. Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze
  4. Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze
  5. Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze
  6. Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze
  7. Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto
  8. Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa
  9. Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
  10. Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
  11. Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo
  12. Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo
  13. Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo
  14. Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi,  Castiglion Fibocchi – Arezzo
  15. Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
  16. Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo
  17. Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo
  18. Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno
  19. Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno
  20. Kujtime Hoxha – Demos, Prato
  21. Bahri Gurra – Demos, Prato
  22. Mirushe Koci – Forza Italia, Prato
  23. Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia
  24. Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia
  25. Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia
  26. Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli

Trentino Alto-Adige

  1. Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento
  2. Gjulenar Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento
  3. Glida Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
  4. Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento
  5. Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Umbria

  1. Aleksander Muzhani – Insieme per Baastia, Bastia Umbra – Perugia
  2. Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia
  3. Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia
  4. Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia
  5. Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Veneto

  1. Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia
  2. Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia
  3. Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso
  4. Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso
  5. Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso
  6. Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso
  7. Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo
  8. Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo
  9. Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo
  10. Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo